U Austriji sezoncima nude plaće do 3500 €, smještaj i hranu

Vijesti 29. lis 201807:56 > 08:09
Ilustracija

Sezona na Jadranu završava, a velik broj sezonaca uskoro odlazi raditi u Austriju kojoj nedostaje oko 30.000 djelatnika u ugostiteljstvu. Austrijska skijališta u deficitu su s radnom snagom i primaju sve od kuhara, konobara, masera, kozmetičarki, a plaće se kreću do 3500€, uz brojne pogodnosti kao što su besplatna hrana, smještaj te 13. i 14. plaća

Uvjeti su dobro poznavanje njemačkog jezika, moraju biti kvalificirani te imati iskustva u hotelima s 4 i 5 zvjezdica.

VEZANA VIJEST

Iako radnici iz Hrvatske još uvijek nemaju slobodan pristup austrijskom tržištu rada (sve do 1. siječnja 2020. godine), radne dozvole izdaju se poprilično brzo, pogotovo za sektor turizma i ugostiteljstva jer im, kako smo već naveli, nedostaje radne snage.

A da pronađu posao u Austriji, Hrvatima pomaže agencija iz Pule, koja se bavi posredovanjem pri zapošljavanju ugostiteljskih radnika u toj zemlji.

Vlasnica agencije Aleksandra Bertelt za Index je otkrila što je sve potrebno za posao u Austriji te kakvi su tamošnji uvjeti rada.

Radi se šest dana u tjednu

“Radni tjedan na austrijskim skijalištima traje 6 dana, a radi se po 9 sati na dan. Često se radi i više, no za taj su rad zaposlenici dobro plaćeni. Ili im se plaćaju prekovremeni, ili im se to kompenzira slobodnim danima”, rekla je Aleksandra Bertelt.

Što se tiče plaća, kaže kako se one razlikuju po profesiji i hijerarhiji.

Primjerice, najveće plaće imaju šefovi kuhinje koji mjesečno zarađuju do 3500 eura, ali to moraju biti vrhunski kuhari s Michelinovom zvjezdicom, dok ostali kuhari u prosjeku zarade oko 1800 eura. Plaće konobara kreću se od 1650 do 2200 eura (najveću ima šef sale), dok pomoćno osoblje u kuhinji i sobari imaju plaću 1600 eura, a recepcionisti i maseri 1500 eura.

“Plaćen im je i smještaj (u jednokrevetnim i dvokrevetnim sobama), imaju 3 obroka dnevno te 13. i 14. plaću proporcionalno odrađenim mjesecima, što se nazivaju zapravo božićnicom i naknadom za godišnji. Ako je, recimo, konobar koji ima 1650 eura plaću, radio cijelu godinu, on će u siječnju dobiti dvije pune plaće te tijekom godine još jednu dodatnu kao naknadu za godišnji. Oni koji su radili samo sezonu, primjerice 4 mjeseca, dobit će manje”, rekla nam je Bertelt.

Sezona na austrijskim skijalištima uskoro počinje, a upravo u ovo vrijeme im se javlja najviše zainteresiranih kandidata. Većinom su to, kaže, ljudi iz Slavonije, potom iz Čakovca i Varaždina te Dalmacije i Like, kaže Bertlet za Index.hr.

“Svi kandidati moraju znati njemački, kuhari moraju biti kvalificirani, a konobari čak i ne. Potom kad obavimo razgovore s njima, spajamo ih s našim klijentima koji su hoteli visoke kategorije u Austriji s 4 i 5 zvjezdica (većinom u Salzburgu, Tirolu i Vorarlbergu). Poslodavac mora zatražiti radnu dozvolu za njih, a mi smo tu da ih upoznamo s procedurom te ih obavijestimo koja im je dokumentacija potrebna”, rekla nam je Bertelt.

U četiri godine, koliko ova agencija radi, imali su samo jedan slučaj da je odbijena radna dozvola.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.