Tko će u Marakeš? Odluka predsjednice mnogima nije jasna

Vijesti 13. stu 201818:07 > 18:14
Dalibor Urukalovic/PIXSELL (ILUSTRACIJA)

Stav Vlade o Marakeškom dokumentu nije se promijenio, ali premijer ne zna zašto je predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović promijenila stajalište. Naglasio je i kako Hrvatska vodi politiku vrlo striktnog čuvanja hrvatske granice i sprečavanja nezakonitih migracija.

Predsjedništvo HDZ-a jednoglasno je podržalo Marakešku deklaraciju, nakon što im je Plenković pojasnio detalje dokumenta. “Nema potpisivanja, nije obvezujući, ne podliježe ratifikaciji, svaka država zadržava u cijelosti ima pravo određivati kakvu će migracijsku politiku voditi, a ponavljam ovo se odnosi na zakonite migracije, ne na nezakonite migracije. Protivimo se panici, sijanju straha, histeriji, drami jer ništa od toga kad je riječ o ovom dokumentu nije na snazi”, rekao je.

No paniku neki i dalje siju. “Ono što mene brine u okviru samog teksta jest činjenica da se brišu granice između legalnih i ilegalnih migracija”, kazala je europarlamentarka Marijana Petir.

Stručnjaci, pak, kažu da to nije istina. “Ovdje se govori o ljudskim pravima koja treba štititi u postupku migracija, a ne da je to ljudsko pravo”, rekao je profesor s Pravnog fakulteta u Zagrebu, Josip Kregar.

Predsjedničinu odluku da promijeni svoje mišljenje kritiziraju i vladajući i oporba i pravna struka. “To sigurno nije dobro, ona treba kreirati vanjsku politiku zajedno s vladom, to u krajnoj liniji i ustav govori i mislim da bi to bilo najpametnije da se konzultira s premijerom i vladom prije donošenja odluka ili promjene odluka, a ne da se konzultira s ljudima s kojima se ne treba konzultirati”, rekao je predsjednik HNS-a, Ivan Vrdoljak.

“Čini mi se da ona ima jedan svoj stav koji ona po nekom svom osjećaju i razmišljanju donese, ali onda dođe pod utjecaj određenih ekstremnih skupina koje je nagovore da promijeni stav i onda je to teško objasniti”, kazala je SDP-ova europarlamentarka Biljana Borzan.

Što je predsjednici sporno, Plenković ne zna, ali znakovit je njegov komentar zašto su neke države zadnjih dana izrazile rezerve prema dokumentu. “To rade iz unutarnjopolitičkih razloga ili pod pritiskom koalicijskih partnera ili pod pritiskom javnosti ili iz straha kako to može utjecati na njihov rejting”, rekao je Plenković.

Još se ne zna tko će u prosincu umjesto predsjednice otići u Marakeš, neslužbeno se može čuti da bi to mogao biti upravo premijer Plenković.

Više u prilogu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.