Obilježavanje stradanja žrtava Borova naselja

Vijesti 19. stu 201806:44 > 12:08
Ilustracija

Obilježavanje 27. godišnjice stradanja hrvatskih branitelja i civila Borova naselja počelo je u ponedjeljak komemorativnim skupom pod sloganom "Žrtva Borovo naselja za Domovinu" održanim pred ostacima u Domovinskome ratu srušene zgrade vukovarskog Borovo commerca, u čijem podrumu je tijekom velikosrpske agresije bio odjel Ratne bolnice.

Po podacima vukovarskih braniteljskih i stradalničkih udruga, na sam dan okupacije Borova naselja, u toj je gradskoj četvrti ubijena 51 osoba, a u cijelom je Borovu naselju poginulo 176 hrvatskih branitelja i civila. U podrumu Borovo commerca bilo je oko 800 ranjenika, a njih 115 je odvedeno u nepoznato i ubijeno.

“Ovdje se dogodio grozan zločin jer je agresor znao da se u podrumu nalaze ranjenici ali ga to nije spriječilo da tenkovima tuče ovu zgradu, koje danas više nema”, kazao je vukovarski gradonačelnik Ivan Penava. 

Penava je ocijenio kako jučerašnja Kolona sjećanja koja je prošla Vukovarom može svima služiti na čast jer je bila dostojanstvena.

Po riječima predsjednice udruge Vukovarske majke Mande Patko, ni nakon 27 godina od počinjenih zločina tuga i bol nisu ništa manji. Također je upozorila kako je puno vremena prošlo od zadnjih identifikacija i pronalaska grobišta, a za to krivi sve prijašnje Vlade.

Nakon prigodnog komemorativnog programa, u Koloni sjećanja sudionici obilježavanja zaputili su se do Župne crkve Gospe Fatimske, gdje će misu zadušnicu predvoditi župnik Župe sv. Euzebija i Poliona iz Vinkovaca mons. Tadija Pranjić.

Bacanjem vijenca u Dunav u Borovu bit će odana počast stradalima na tome mjestu, a odat će se i počast ubijenim hrvatskim braniteljima i civilima čija su tijela ekshumirana iz masovne grobnice između Borova i Dalja.

Podsjetimo, ulicama grada Vukovara u Koloni sjećanja kojom je u nedjelju obilježena 27. obljetnica stradanja toga grada u Domovinskom ratu prošlo je, po procjeni vukovarskih gradskih vlasti, oko 65.000 domoljuba među kojima se nalazila i predsjednica Grabar Kitarović, predsjednici Sabora i Vlade Jandroković i Plenković, brojni ministri i saborski zastupnici.

Slavko Midzor/PIXSELL
Slavko Midzor/PIXSELL
Slavko Midzor/PIXSELL
(ilustracija)
Slavko Midzor/PIXSELL
Slavko Midzor/PIXSELL
Slavko Midzor/PIXSELL
Slavko Midzor/PIXSELL
Slavko Midzor/PIXSELL
Slavko Midzor/PIXSELL

Kolonu sjećanja predvodili su vukovarski branitelji i članovi obitelji poginulih, zatočenih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja grada Vukovara iza kojih su koračali pripadnici Hrvatske vojske sa 186 ratnih stjegova i njih 100 s beretkama gardijskih brigada. Zastavu 204. vukovarske brigade čiji su pripadnici branili Vukovar u agresiji bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi nosio je kao i uvijek do sada umirovljeni pukovnik Antun Dugan.

Na Memorijalnom groblju državna i druga izaslanstva položila su vijence i upalila svijeće a misu zadušnicu služio je željezanski biskup, mons. Egidije Ivan Živković, koji je pozvao na praštanje pomirbu i zajedništvo svih naroda. Državni vrh položio je vijence i zapalio svijeće i podno spomen obilježja na mjestu masovne grobnice na Ovčari na kojoj je 20. studenoga, dva dana nakon sloma obrane grada, ubijeno 200 ranjenika i civila odvedenih iz vukovarske bolnice.

U večernjim satima u Dunav će u sklopu projekta “Svjetlosna rijeka sjećanja” biti pušteno nekoliko stotina lampiona.

Bitka za Vukovar trajala je gotovo puna tri mjeseca, a obrana grada slomljena je 18. studenoga 1991. godine. Poginulo je, po podacima stradalničkih udruga, 1664 branitelja i civila dok se na popisu nestalih nalaze još uvijek imena 308 Vukovaraca. Strahote rata u Vukovaru preživjelo je 3500 djece. Najmlađoj žrtvi bilo je šest mjeseci, a najstarijoj 104 godine.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.