Inicijativa mladih: "Predsjednice, zbog čega ste odlikovali Tanju Belobrajdić?"

Vijesti 03. sij 201917:36 > 17:43
(ilustracija)

Inicijativa mladih za ljudska prava uputila je Uredu predsjednice Republike upit temeljem kojeg zahtijeva da se dostavi objašnjenje čime je hrvatska vojnikinja, pripadnica 72. bojne vojne policije Tanja Belobrajdić, zaslužila odlikovanje Republike Hrvatske - Red hrvatskog trolista.

Odlukom od 28. studenoga 2018. godine Kolinda Grabar Kitarović odlikovala je Tanju Belobrajdić „za osobite zasluge za Republiku Hrvatsku stečene u ratu“.

“O kontroverznostima vezanim za Tanju Belobrajdić i potencijalna kršenja ljudskih prava za vrijeme devedesetih godina u Vojno – istražnom centru Lora pisali su brojni ugledni novinari i nezavisni istraživači. Osim toga, Dalmatinski komitet za ljudska prava 2009. godine državnim je tijelima podnio kaznenu prijavu protiv Belobrajdić zbog ‘osnovane sumnje da je u razdoblju od početka travnja do sredine kolovoza 1992. godine u prostoru VIC-a Lora u Splitu, u kojem su bili smješteni ratni zarobljenici srpske nacionalnosti, ove brutalno premlaćivala, mučila i vrijeđala njihovo osobno dostojanstvo osobito uvredljivim i odvratnim postupcima (…), koristeći utjecaj koji je očito dijelom crpila iz činjenice što je bila supruga zapovjednika logora, pozivala je i poticala na počinjenje opisanih nedjela i druge zatvorske stražare, što su oni bespogovorno izvršavali’.

Dvadeset i četiri zarobljenika, čija se imena nalaze u spomenutoj kaznenoj prijavi nisu svoju stranu priče imali priliku iznijeti pred sudom jer je nadležno državno odvjetništvo prijavu odbacilo. Državno odvjetništvo Republike Hrvatske je prije godinu dana zatražilo nadležno županijsko državno odvjetništvo da preispita svoju odluku. Međutim, odgovora o daljnjem tijeku istrage, po Inicijativinim saznanjima, nema, navodi se u priopćenju Inicijative mladih za ljudska prava.

Nadalje, podsjećaju da unatoč postojanju određenog broja presuda cjelokupni sudski epilog o tome što se događalo u Lori za vrijeme rata, a vezano za protupravna zatvaranja i mučenja civila uglavnom srpske nacionalnosti te zlostavljanja zatočenih ratnih zarobljenika, do danas ne postoji.

“Javnost je slabo do nimalo informirana o zločinima koji su se devedesetih događali u centru Splita, a državni i lokalni dužnosnici o tome godinama šute. Upravo zato, važno je da Predsjednica odgovori na postavljeni upit te tako doprinese suočavanju s onim što se događalo u navedenom periodu”, zaključuje se u priopćenju.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.