Nakon što su iz Ministarstva obrane i Ureda predsjednice Republike Hrvatske kazali da nisu zaprimili nikakav "non paper" dokument State Departmenta u kojemu se spominje (ne)realizacija hrvatsko-izraelskog dogovora o prodaji eskadrile F-16 Baraka, portal Obris objavio je neke detalje tog dokumenta.
Naime, portal Obris, specijaliziran za vojna pitanja, objavio je da im je iz više izvora potvrđeno postojanje spornog “non papera”, dokumenta za koji tvrde da se radi o zabilješci SAD-a Hrvatskoj, koji datira na 17. siječnja 2018. godine, te za koji se tvrdi da je poslan Uredu predsjednice, Vladi i Ministarstvu obrane. Oni pak izričito tvrde da im takav dokument nije poslan.
Premijer Plenković u srijedu je kratko kazao: ”Ja s tim papirom tada nisam bio upoznat”.
Pomoću toga dokumenta, piše Obris pozivajući se na svoje izvore, “Vlada SAD-a želi da Hrvatska ima potpunu sliku o svim elementima programa F-16, kako bi Hrvatska mogla doći do informirane odluke/izbora”.
Prema izvorima Obrisa, dokument ništa ne brani ili diktira, nego se na dvije stranice kroz pet odvojenih dijelova upozorava na preporučenu satnicu i korake za dobivanje kvalitetnog uvida u tehičko stanje konkretno ponuđenih izraelskih i grčkih rabljenih aviona F-16; niz pitanja koja bi Hrvatska trebala postaviti Izraelu i Grčkoj, a tiču se strukture samih ponuđenih aviona, njihove avionike, kao i stanja motora, zemaljske opreme te rezervnih dijelova i obuke; mogući timeline cijelog hrvatskog posla dobave izraelskih ili grčkih rabljenih F-16,; preporučenu satnicu i korake potrebne za kvalitetan uvid u ponudu novih aviona F-16V Blok 70/72; te mogući timeline cijelog posla pribavljanja novih američkih F-16V za Hrvatsku.
Pritom je, ističe Obris, zanimljivo da je SAD smatrao da bi se detaljan uvid u tehničko stanje konkretno ponuđenih pojedinačnih rabljenih letjelica trebao steći prije nego Hrvatska donese konačnu odluku o izboru nekog od ponuđača. Usto, smatrali su i da bi se za rabljene F-16 ishoćenje potrebnih TPT dozvola te izbor izvođača svih potrebnih radova trebalo obaviti prije hrvatskog konačnog donošenja konačne odluke o izboru jednog od ponuđača borbenih aviona F-16.
Osim toga, u slučaju da je Hrvatska slijedila od SAD-a preporučene korake, predviđalo se da Hrvatska takvu “informiranu odluku” o odabiru rabljenih izraelskih ili grčkih aviona ne bi mogla donijeti prije ljeta 2018., a za američke nove avione uoči jeseni. U tom bi slučaju isporuka izraelskih odnosno grčkih rabljenih aviona bila u siječnju 2021. godine, a američkih novih zrakoplova od prosinca 2021. do srpnja 2022. godine.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.