Odvjetnica Vesna Alaburić komentirala je tužbe protiv novinara i nakladnika koje su odjeknule u javnosti kao i slučaj objavljivanja navodno lažnih fotografija potpredsjednika Vlade Tomislava Tolušića.
Alaburić kaže da se, što se tiče tužbi protiv novinara i nakladnika, ništa spektakularno ne događa zadnjih godina. Dodala je da su zahtjevi za odštetu u posljednje vrijeme puno niži, ali da bi trebali biti još manji.
“Ništa se spektakularno ne događa, uvijek je bilo presuda koje je šira javnost smatrala nepravednima i nelogičnima ,to su prvostupanjske presude i sigurno će se na višim instancama ispravljati”, misli Alaburić.
Dodaje da nitko ne može spriječiti nekoga da svoje pravo ostvari na sudu: “Pitanje je samo je li novinar dobro obavio posao i kako će proći u sudskom sporu. Ako su to predsude sukladne demokratskim standardima, ne možemo reći da je sporna činjenica da neko tužbom traži svoje pravo. To pravo je jednako vrijedno kao pravo na izražavanje”.
Alaburić ipak ističe da je zabrinjavajuće što u nekim presudama pravo na dostojanstvo, ugled i čast ima prednost nad slobodom izražavanja. “Sloboda izražavanja im je na jedan način apstraktno pravo i bilo je presuda koje su rekle da se u bilo kakvim okolnostima dostojanstvo ne smije povrijediti objavljivanjem informacije… Nadam se da te presude neće biti pravomoćne i dio sudske prakse jer bi bile protivne temeljnim standardima zaštite slobode govora”, poručila je Alaburić .
Komentirala je presudu protiv News Bara u kojoj je satirički portal kažnjen zbog objavljivanja neistinite informacije.
“Apsurdno je da se o satiri odlučuje na temelju istinitosti ili neistinitosti informacije, zato je ta presuda doživjela velike reakcije u javnosti, poručila je”.
Komentirala je slučajeve u kojima su nakladnici tuženi zbog autorizirane izjave političara. “Naš zakon je to dosta dobro uredio, napisano je da nakladnik neće odgovarati za štetu ako je intervju autoriziran. Praksa Europskog suda za ljudska prava je da se gledaju sve okolnosti slučaja, ako je relevantan sugovornik koji priča o relevantnim temama, tada sud nikada ne bi trebao nakladnika obvezati da plaća naknadu štete, ako je npr. saborski zastupnik rekao nešto uvredljivo na račun nekog drugog, a od javnog je interesa…. Zadaća medija je da vjerno i istinito prenose što političari i javni dužnosnici govore jedni o drugima”, kaže odvjetnica.
Alaburić je prokomentirala intervju ministrice kulture Nine Obuljen Koržinek u kojem je navodno rekla da je sloboda govora rezervirana za ljude s imenom i prezimenom, ne anonimce, što je ministrica za N1 kasnije demantirala.
“Rekla bih da to nije puna suština onog što je govorila. Ne vjerujem da naša ministrica želi dokinuti anonimno komuniciranje jer ono je jako bitno u demokratskom društvu. Anonimne prijave DORH je dužan procesuirati. Ako ih dokinemo anonimnost, ukidamo važan izvor saznanja onog što je loše u društvu….”, rekla je Alaburić.
Osvrnula se i na najave Vlade da kreće u borbu protiv lažnih vijesti: Nemoguće je da vlast intervenira u uređivačku politiku, u sadržaje platformi poput Googlea i Facebooka. Izvršna vlast se nema pravo miješati u komunikacijske sadržaje… O tome mogu odlučivati sudovi, glavni urednici, nakladnici, odnosno nositelji platformi”.
Alaburić je komentirala zahvalu premijera Plenkovića tjedniku Nacional koji je objavio fotomontaže potpredsjednika Vlade Tomislava Tolušića
“Nacional je dobro napravio i bolje da je na taj način obradio priču. Premijer je otišao korak predaleko, nije trebao zahvaliti na takvoj prezentaciji teme”, kaže Alaburić dodavši da je glavni urednik Nacionala Jelinić odradio tu priču normalno, iskreno i samostalno.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram