Građanska inicijativa Narod odlučuje zatražila je predsjednika Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav, Željka Reinera, da omogući predstavnicima inicijative sudjelovanje na sjednici Odbora u srijedu 6. veljače.
Na toj sjednici će se raspraviti Izvješće Vlade o provjeri broja i vjerodostojnosti potpisa, iz NO kažu kako žele sudjelovati “kako bismo kao zainteresirana strana mogli iznijeti svoja stajališta o Izvješću te kako bi narodni zastupnici imali pristup objektivnim informacijama o referendumskom postupku”.
Članica Organizacijskog odbora GI Narod odlučuje Natalija Kanački je naglasila da građanska inicijativa Narod odlučuje osporava način i ishod provjere potpisa od strane Vlade RH te drži da je njime narušeno ustavno pravo građana na referendum.
Tvrtko Krpina, koordinator GI Narod odlučuje, rekao je da ni predstavnicima inicijative ni javnosti nije bilo omogućeno stvarno provjeriti kako i zašto je više od 40.000 potpisa proglašeno nevažećima. “Time je premijer Plenković prekršio svoje javno, na sjednici Vlade
izneseno obećanje da će zadužiti ‘ministra uprave da građanskim inicijativama, ali i svim drugima zainteresiranima, omogući uvid i kontrolu u sve one potpise koji su proglašeni neispravnima”, rekao je Krpina.
“Očekujemo da će nam predsjednik Odbora za Ustav omogućiti sudjelovanje na sjednici Odbora budući da je nazočnost i sudjelovanje predstavnika građana i udruga na sjednicama saborskih odbora uvriježena praksa”, rekla je Kanački.
Karlo Novosel, pravni zastupnik inicijative, je naveo kako Sabor ne može jednostrano ne raspisati referendum, već sukladno Ustavnom zakonu o Ustavnom sudu i Rješenju Ustavnog suda iz 2014. mora pitati Ustavni sud jesu li ispunjene pretpostavke za raspisivanje referenduma te je podsjetio kako Ustavni sud nije odgovorio na 2. dopunu ustavne tužbe GI Narod odlučuje u kojoj se iznose činjenice o tome da nije bilo moguće stvarno provjeriti rezultate provjere potpisa.
“Članak 87 hrvatskog Ustava jasno i nedvojbeno govori da će u trenutku kada se Hrvatskom saboru predaju potpisi Sabor raspisati referendum”, rekao je Novosel te dodao da nigdje nije propisano da bi Hrvatski sabor bio ovlašten provjeravati potpise, već da Sabor jedino može upitati Ustavni sud da ocijeni je li prikupljeno 10 posto potpisa birača, a koji jedini potom može naložiti provjeru potpisa.
“Cijeli ovaj postupak Hrvatskog sabora koji imamo unatrag par mjeseci je zapravo protuustavan. Hrvatski sabor je na sebe preuzeo ulogu koju nema sukladno Ustavu”, rekao je Novosel.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook| Instagram.