"Za 17 dana dokazali smo ono što bi policijske agencije u BiH trebale raditi. No problem je što su policijske agencije u proteklom vremenu dokumentirale ovakve stvari, obavijestile pravosudne institucije u BiH, ali je donijeta odluka o neprovođenju istrage", kaže Avdo Avdić, novinar koji je razotkrio "biznis" s lažnim diplomama.
Avdo Avdić, novinar “Žurnala”, koji je razotkrio “mrežu” koja se bavila prodajom diploma, rekao je da je u BiH već 20 godina javna tajna da se prodaju diplome, odnosno da se mogu steći na nezakoniti način.
“To nije bilo teško utvrditi. Došli smo u posjed dokumentacije koja dokazuje da je nekoliko osoba sudjelovalo u mreži trgovanja diplomama. Sve se to radilo u suglasnosti s visokoškolskim, odnosno srednjoškolskim ustanovama koje djeluju uglavnom na području Hercegovine i središnje Bosne”, rekao je Avdić za HRT.
“Za 17 dana dokazali smo ono što bi policijske agencije u BiH trebale raditi. No problem je što su policijske agencije u proteklom vremenu dokumentirale ovakve stvari, obavijestile pravosudne institucije u BiH, ali je donijeta odluka o neprovođenju istrage. To znači da su pravosudne institucije u BiH, zajedno s institucijama vlasti, sudionici kriminalne aktivnosti. One podržavaju izdavanje ovih diploma, podržavaju odlazak građana BiH s lažnim diplomama na teritorij EU-a. Uspjeli smo dokumentirati i neke druge slučajeve, a oni dokazuju da su i državljani RH ovdje stjecali diplome”, izjavio je Avdić za Studio 4.
Mirjana Gopić, pomoćnica ravnateljice Agencije za znanost i visoko obrazovanje, izjavila je da se u procesu nostrifikacije visokoškolskih diploma agencija dosad susrela s nekoliko slučajeva.
“Od 2004. godine do danas Agencija se susrela s nekoliko lažnih diploma iz nekoliko država iz EU, ali i izvan. To su bile diplome gdje se golim oko vidjelo da se radi o krivotvorini. Stoga je onda Agencija to predala Državnom odvjetništvu”, kazala je Gopić za HRT.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.