"Tajani ne bi smio više biti na listi za Europski parlament"

Vijesti 20. velj 201913:11 > 13:36
N1

Odbor za industriju, istraživanje i energetiku Europskog parlamenta usvojio je prijedlog direktive za ukidanje polugodišnjeg pomicanja sata, u kojem traži da posljednje usklađeno pomicanje sata u Europskoj uniji bude 2020. godine. Odbor je usvojio amandman zastupnika Davora Škrleca, koji je gostovao u N1 Studiju uživo.

Vaš amandman predlaže odgodu za 31. ožujka 2020. godine. Zašto odgoda?

“Odgoda se dogodila zato što za vrijeme predsjedavanja Austrija nije pokazala ambiciju da se u Vijeću založi za to da dođe do ukidanja pomicanja sata ove godine, kako je predložila Komisija. U Parlamentu je, kao posljedica toga, došlo do malog zastoja i onda se zaključilo da bi najbolje bilo to odgditi za godinu dana, za proljeće iduće godine.”

VEZANA VIJEST

Imperativ je, kaže Davor Škrlec, da se države članice usklade oko dogovora u kojoj će vremenskoj zoni biti, tako da susjedne države članice ne budu u vremenskim zonama većima od jednog sata.

“Na primjer, ako promatramo Hrvatsku i Mađarsku, da to bude sat vremena pomaka, a ne dva sata.”

Škrlec očekuje da će se u o tome glasovati na plenarnoj sjednici u ožujku.

Priča oko Tajanijeve izjave u Hrvatskoj se utišala, što je s tom peticijom kojom se traži njegova ostavka? 

#related-news_0

Kad sam se pridružio akciji koju je pokrenula zastupnica iz Slovenije Tanja Fajon, bili smo svjesni da je premalo vremena ostalo da se o tome raspravlja na plenarnoj sjednici Parlamenta, da se neće stvoriti kritična masa da se ta odluka donese. Ali ono što smo mi zapravo željeli peticijom i zahtjevom pokazati, jest da jedno može govoriti zastupnik u Europskom parlamentu, ali predsjednik Parlamenta – koji predstavlja instituciju, i on je uvijek predstavlja na bilo kojem formalnom ili neformalnom skupu u Europskoj uniji – mora se zalagati za one vrijednosti koje Europski parlament predstavlja”, kaže Škrlec.

“Dakle, poruka je glasačima, ne samo u Italiji, nego i drugdje, da budu vrlo pažljivi što će se u političkoj kampanji govoriti, jer podizanje tenzija i vraćanje u prošlost nije ono što se trebamo orijentirati, nego trebamo gledati u budućnost”, poručuje.

“Tajani ne bi smio više biti na listi za Europski parlament. I s obzirom da ima ambicije, što se čuje iz neformalnih izvora, da bi hio biti još dvije i pol godina predsjednik Europskog parlamenta, ovo na neki način treba osnažiti sve one koji su protiv toga.”

Objavljene su prve projekcije budućeg saziva EP, kolika je opasnost za budući rad palelamenta?

“Ne vjerujem da će lliberalna struja toliko izgubiti koliko je predviđeno u istraživanju”, kaže Škrlec. Dodaje da misli da svaka politička skupina neće biti dovoljno snažna da može sama, bez koalicije, dobiti većinu.

“Lipanj će biti jako interesantan mjesec naon izbora, kada će se uspostavljati ta malo šira koalicija, koja će biti za Europsku uniju.” 

Koji su vaši planovi za izbore?

“Neću ići na idući mandat. Radom u Europskom parlamentu uočio sam da sve države članice, uklljučujući Hrvatsku, imaju problem s implementacijom politika koje se u Bruxellesu izglasaju. To se odnosi na prenošenje direktiva i uredbi Europske unije u nacionalno zakonodavstvo. Svojim povratkom želim doprinijeti da Hrvatska bude uspješnija u tome.”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram