Skup o femicidu: Mediji još uvijek nisu na razini zadaće koju imaju u društvu

Vijesti 20. velj 201914:37 > 14:58
Pixabay (ilustracija)

Iako se vide pomaci u odnosu na izvještavanje o femicidu, mediji još nisu na razini zadaće i uloge koju imaju u društvu, istaknuto je u srijedu na okruglom stolu o ulozi medija u formiranju percepcije o nasilju nad ženama i femicidu.

Aktivistkinja Sanja Sarnavka je na okruglom stolu predstavila publikaciju “Analiza medijskog izvještavanja o slučajevima femicida 2012. – 2016.” koja je nastala u sklopu projekta ‘Izgradnja učinkovitije zaštite: promjene sustava za borbu protiv nasilja prema ženama’, a u kojoj su prikazani rezultati istraživanja o objavama u Jutarnjem listu, Večernjem listu i Slobodnoj Dalmaciji o ubojstvima žena u tom razdoblju.

Prema podacima MUP-a u tom je periodu ubijeno 90 žena – 72 žene ubile su njima bliske osobe, njih 38 usmrtio je sadašnji ili bivši bračni ili izvanbračni partner, a pet tadašnji ili bivši mladić. U odabranim dnevnim novinama identificirana su i obrađena 753 članka u kojima se piše o femicidu.

Sarnvaka je naglasila da prikaze tih medija karakterizira oskudnost faktografske osnove vijesti te mali broj podataka i činjenica, monostruktura izvora, zadržavanje na površini događaja, odsutnost elemenata pozadine događaja, jednostrani kutovi promatranja i prevladavajuća kratka forma.

“Kada se femicid uglavnom prikazuje kao pojedinačni slučaj u kojem je pažnja usmjerena na osnovne činjenice, izostaje mogućnost spoznaje kompleksnosti ovog fenomena, nema kontekstualizacije iz koje se vidi da kako je to ozbiljan društveni i civilizacijski problem u čijem rješavanju na pravi način ne sudjeluju ni državne institucije niti društvo u cjelini”, kazala je Sarnavka.

U rasvjetljavanju pozadine ubojstava žena, naglasila je, ne pomažu dramatični izvještaji krcati ekspresivnim izrazima. Istaknula je da iako zakonodavni okvir utvrđuje rodnu i spolnu jednakopravnost, stereotipi i seksizmi opstaju u društvu jer ih i mediji prečesto potvrđuju svojim načinom prezentacije spolnih/rodnih uloga.

Prema analizi medija koju provodi Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić, najzastupljenija tema već drugu godinu zaredom je nasilje prema ženama i nasilje u obitelji (38 posto), ali je, navodi se u Izvješću o radu pravobraniteljice za 2017., medijsko izvještavanje i dalje senzacionalističko, a nerijetko se člancima direktno ili indirektno odgovornost za počinjeno djelo prebacuje s počinitelja na žrtvu.

“Stoga je od velike važnosti kontinuirana edukacija i osvještavanje novinara i urednika o problematici nasilja nad ženama. Način na koji mediji izvještavaju bitno utječe na žrtvu (ukoliko je preživjela), njenu obitelj i druge bliske osobe, počinitelja, institucije i okolinu”, poručila je Maja Mamula iz Ženske sobe.

Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova provela je analizu medijskog izvještavanja u slučajevima nasilja prema ženama na uzorku od 3499 članaka prikupljenih s pet internetskih portala (index.hr, 24sata.hr, jutarnji.hr, vecernji.hr, tportal.hr) i objavljenih u razdoblju od pet godina (2012.-2016.)

Od ukupnog broja članaka najviše ih se bavilo temom nasilja počinjenog prema ženama u Hrvatskoj (47 posto).

Rezultati su pokazali da je 47 posto članaka uključivalo pretpostavke, 33 posto senzacionalistički naslov, 25 posto objavilo je adresu na kojoj je počinjeno nasilje, deset posto je dovelo nasilje u kontekst ljubomore ili izražavanja velike ljubavi, minoriziralo čin nasilja, naglašavalo žrtvinu ljubav prema počinitelju te koristilo humoristične opaske, a sedam posto naglašavalo je žrtvinu odgovornost.

Identitet nije zamućen u 93 posto slučajeva, naglasila je Ljubičić predstavljajući analizu. Gotovo na svakoj trećoj fotografiji pojavljuje se mjesto počinjenja kaznenog djela, odnosno adresa, kuća ili stan.

U člancima se iznose najintimniji detalji, a u 13 posto naslova nasilnik je monstrum, koljač, psihopat, zvijer, čudovište, a nasilje prema ženama je zvjerstvo, strava, horor, masakr, pakleni tulum, krvavi pohod, brak iz pakla.

“Članci moraju prenositi poruku o kompleksnosti rodno uvjetovanog nasilja, stavljati pojedinačne slučajeve u kontekst i propitivati učinkovitosti institucija u sprječavanju nasilja, zaštiti žrtava i sankcioniranu počinitelja”, poručila je Ljubičić, naglasivši da femicid u Hrvatskoj čini 25 do 30 posto svih ubojstava.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram