Povjerenica Europske komisije za pravosuđe Vera Jourova istaknula je u Zagrebu da bez neovisnih sudova neće porasti povjerenje građana u pravosuđe i ocijenila da je ono u Hrvatskoj narušeno dugotrajnošću sudskih procesa.
Jourova je drugog dana posjeta Zagrebu sudjelovala na međunarodnoj konferenciji pod nazivom “Europska unija kao globalni lider u vladavini prava” gdje je poručila da su vladavina prava i neovisnost sudova stupovi Europske unije.
Funkcioniranjem pravosuđa na nacionalnoj, ali i europskoj razini povećava se povjerenje građana u pravosuđe, istaknula je Jourova na konferenciji i podsjetila na glavne zamjerke hrvatskih građana.
“Građani u Hrvatskoj nemaju povjerenja u pravosudne institucije zbog dugotrajnih sudskih procesa”, upozorila je Jourova dodavši da je “neovisnost pravosuđa preduvjet za stjecanje povjerenja građana”.
“Javnost nije osvijestila da degradiranje pravnog sustava vodi u totalitarni režim”, rekla je Jourova.
Konferencija je održana u Kući Europe povodom utemeljenja centra izvrsnosti Jean Monnet, u organizaciji Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj.
U Dijalogu s građanima Jourova je upozorila i na različito poimanje vladavine prava među zemljama članicama EU-a.
“Zemlje članice EU-a se razlikuju u tumačenju vladavine prava, zbog kulturoloških i drugih razloga”, napomenula je Povjerenica za pravosuđe, zaštitu potrošača i ravnopravnost spolova.
Dijalozi s građanima neposredan su oblik razgovora građana s Europskom komisijom o širokom rasponu europskih tema i dio su stalnog procesa dvosmjerne komunikacije kojim se Komisija obraća građanima u svim državama članicama EU-a. Održavaju se diljem Europe od 2013. godine.
Građane zanimala situacija u Poljskoj
Tijekom Dijaloga s građanima odgovarala je na pitanja o spornoj reformi Vrhovnog suda u Poljskoj i aktiviranju članka 7. zbog povrede vladavine prava.
“Članak 7. i članak 15. su dva članka za koje sam mislila da nikada neće biti potrebno aktivirati”, rekla je Jourova i dodala da je nedopustivo uplitanje u neovisnost sudova u bilo kojoj zemlji članici.
Dio obuhvatnih reformi pravosuđa u Poljskoj, usvojenih u srpnju, prisilile su neke vrhovne suce da odu u prijevremenu mirovinu. Poljska stranka Pravo i pravda objašnjavala je da je to potrebno kako bi sud bio učinkovitiji i pritom ignorirala sva upozorenja europskih institucija.
Nakon neuspješnih dijaloga pokrenut je postupak protiv Poljske. Europski sud pravde je 19. listopada naredio Poljskoj da privremeno suspendira zakon i vrati svrgnute suce na posao.
Komisija jednom godišnje objavi Pregled stanja u području pravosuđa. Usmjeren je većinom na građanske i trgovačke parnice te na upravne predmete. U Pregledu se ponajviše razmatraju tri glavna elementa djelotvornog pravosudnog sustava: učinkovitost, kvaliteta i neovisnost.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.