U Hrvatskoj je zamrznuto između devet i deset tisuća embrija

Vijesti 19. ožu 201907:21 > 07:24
Pixabax (ilustracija)

U hrvatskim ustanovama koje se bave medicinski potpomognutom oplodnjom, bilo državnim ili privatnim, pohranjeno leži, procjenjuje se, između devet i deset tisuća zametaka – dosad neiskorištenih embrija u postupcima MPO-a.

O kojem je točno broju riječ, Ministarstvo zdravstva ne otkriva, kao ni to koliko je od 2012. godine naovamo – kad je donesen Zakon o medicinski potpomognutoj oplodnji prema kojem je zametke moguće donirati drugim parovima s problemom neplodnosti – tih zametaka donirano. Ministarstvo na upite o točnim brojkama i donacijama odgovara prebacivanjem loptice na pojedinačne bolnice odnosno privatne klinike za MPO, kojih je u državi ukupno šesnaest, a one pak u većini slučajeva ili na upit ne odgovaraju, ili su vraćaju lopticu natrag Ministarstvu.

Predsjednik Nacionalnog povjerenstva za MPO pri Ministarstvu zdravstva dr. Velimir Šimunić iznosi ipak podatak prema kojem je zamrznuto između devet i deset tisuća zametaka, no dosad niti jedan nije doniran. Kako otkriva, u izradi je odrednica koja će napokon pobliže protumačiti što s tolikim brojem neiskorištenih embrija. Najviše ih je, po svemu sudeći, u KB-u Merkur, iz kojeg nam je odgovoreno kako čuvaju 8.700 zametaka, od kojih je velika većina, njih 7.932, krioprezervirana prije 2012. godine.

Zamrznute neiskorištene zametke parova u ustanovama se čuva do pet godina o trošku HZZO-a, nakon čega oni odlučuju hoće li ih se uništiti, žele li ih, druga je opcija, donirati drugom paru s problemom neplodnosti, ili će nastaviti sa zamrzavanjem o vlastitom trošku, koji iznosi 1.000 kuna godišnje. Ni jednog doniranja zametka dosad nije bilo, piše Novi list.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža TwitterFacebook | Instagram