Drastično veće kazne za prometne prekršaje, privremeno oduzimanje vozila za osam najtežih prekršaja, dvogodišnje pauziranje i ponovno polaganje vozačkog ispita pogodit će najviše one koji 'divljaju na cestama',
To su, prema pisanju Jutarnjeg lista, noviteti iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama koji će se u četvrtak naći na sjednici Vlade i nakon dva saborska čitanja, po očekivanjima predlagatelja, do ljeta biti u primjeni.
Jutarnji ističe da u prvo čitanje ne bi išao prijedlog da vozači stariji od 67 godina prilikom produljenja vozačke dozvole idu na obavezni liječnički pregled. “No, to ne znači da to u konačnici neće biti prijedlog jer će MUP i Ministarstvo zdravlja i dalje pratiti u kojoj mjeri vozači stariji od te dobi svojim (ne)poštivanjem propisa utječu na sigurnost prometa i zasad je za tu odredbu MUP povukao ‘ručnu kočnicu’, a obavit će se i dodatne analize, objavio je Jutarnji list.
“Odredba koja je najviše intrigirala javnost, privremeno oduzimanje vozila kojim je počinjen prekršaj, ostaje (postoji i u drugim državama), ali će sud u roku od 15 dana morati odlučiti o prijedlogu policije za tu drakonsku mjeru. Policija cilja da će na taj način vozačima koji čine najteže prekršaje pojasniti da je vozilo opasno sredstvo. MUP je osluhnuo i uvažio primjedbe vlasnika vozila, ali i iznajmljivača i poslodavaca pa će se tako moći na mrežnim stranicama MUP-a vidjeti je li nekom vozaču izrečena zaštitna mjera zabrane upravljanja vozilom, ima li i koliko negativnih bodova. Bit će dovoljno ukucati broj vozačke dozvole da bi se dobio ‘profil’ je li neki vozač rizičan ili ne, a pritom se neée otkriti nijedan osobni podatak”, navodi dnevnik.
Vozilo će se, dodaju, moći oduzeti onim vozačima koji su najmanje dvaput pravomoćno kažnjeni te treći put počine neki od najtežih prekršaja poput vožnje u suprotnom ili zabranjenom smjeru na autocesti ili brzoj cesti, prekorače brzinu za više od 50 km/ h od dopuštene, za namjerni prolazak kroz crveno, odbijanje alkotestiranja ili testiranja na droge, vožnju od 1,5 promila alkohola u krvi ili pod utjecajem droga ili ako voze bez prava na vozačku. Bez automobila će privremeno moći ostati i ako voze dok im je vozačka ukinuta zbog negativnih prekršajnih bodova ili dok im je oduzeta, ako su isključeni iz prometa ili dok im je oduzeta vozačka.
Namjerni prolazak kroz crveno svjetlo jedna je od novina, a uvedena je nakon što je uočeno da neki to doživljavaju kao sredstvo vozačkog dokazivanja, piše Jutarnji.
Za neke vrste prekršaja policija predlaže i drastično povećanje novčanih kazni, čak do trostruko većeg iznosa – tako bi se maksimalna kazna za telefoniranje ili korištenje mobitela u vožnji podigla s 500 na 1500 kuna, za brzinu koja je 50 km/h veća od ograničenja s 10.000 na 20.000 kuna.
Dižu se i granice bodova za prometne prekršaje pa se za neke najteže prekršaje može izreći i šest negativnih bodova, a to su isti oni prekršaji zbog kojih se i privremeno može oduzeti vozilo.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.