Nevladine udruge za zaštitu izbjeglica objavile su peti izvještaj o nasilnim i nelegalnim protjerivanjima izbjeglica iz Hrvatske i sustavnom kršenju ljudskih prava na granicama EU-a. Od nadležnih - ministra unutarnjih poslova i načelnika Ravnateljstva policije - zahtijevaju da prestanu selektivno i zlonamjerno interpretirati zakone RH i EU-a.
Kolektivna, nezakonita i nasilna policijska protjerivanja izbjeglica na granicama Hrvatske nastavljena su bez obzira na uporna upozorenja brojnih međunarodnih i domaćih organizacija, ustvrdili su predstavnici udruga Centar za mirovne studije, Are you Syrious?, Inicijativa Dobrodošli i ICS (Italian Consortium of Solidarity) na konferenciji za novinare ispred sjedišta MUP-a u Zagrebu.
Sustavno i organizirano kolektivno protjerivanje izbjeglica
Tea Vidović iz Centra za mirovne studije i Inicijative Dobrodošli ističe da se takve stvari zasigurno događaju i da više nitko ne propituje je li to istina ili nije.
“Sva svjedočanstva ukazuju da se događa sustavno i organizirano kolektivno protjerivanje izbjeglica s teritorija EU-a”, rekla je Vidović.
Izvještaj, uz svjedočanstva, donosi i pravnu analizu koja ukazuje kako se hrvatsko i europsko zakonodavstvo treba interpretirati, odnosno zašto je djelovanje MUP-a nezakonito.
Ustvrdila je pritom da je ministar unutarnjih poslova Davor Božinović u prosincu 2017. netočno rekao da osoba ne može ilegalno ući u Hrvatsku i zatražiti azil, jer po zakonu o međunarodnoj i privremenoj zaštiti osobe može jedino tako tražiti međunarodnu zaštitu.
Također, netočna je izjava načelnika uprave za granicu Ravnateljstva policije Zorana Ničena koji je rekao da osoba ne može tražiti međunarodnu zaštitu kad dođe na granicu, dodala je Vidović.
Nakon što je u utorak 30 europarlamentaraca potpisalo pismo Europskoj komisiji, udruge su se navele da se pridružuju pitanju – “gdje novac EU-a odlazi i financira li EU nasilje koje se događa na hrvatskim granicama”.
“Hrvatska dobrodošlica” pendrecima
Antonija Potočki iz udruge Are You Syrious? rekla je da nastupaju u ime oko 10.000 žena, djece i muškaraca koji su samo prošle godine protjerani iz naše zemlje.
Mnogi od njih su iskusili “hrvatsku dobrodošlicu” koja, prema brojnim iskazima, uključuje brutalno premlaćivanje pendrecima, šakama i nogama, skidanje do gola, oduzimanje vode i hrane, prijetnju oružjem, pucanje, krađu i uništavanje osobnih stvari, ilegalna i nasilna protjerivanja obitelji, maloljetnika, bolesnih i starijih osoba, rekla je Potočki.
“Je li to sudbina koju želimo ljudskim bićima, je li to dobrodošlica koju smo za vrijeme našeg rata 1990-tih doživjeli u europskim zemljama, dočekuju li nas tako i danas? Nismo li kao građani Hrvatske ti koji bi prvi trebali razumjeti i poistovjeti se s iskustvima izbjeglištva, neizvjesnosti s odlaskom voljenih u drugu državu, s novim počecima”, upitala je Potočki.
Novinarima je ispričala da su nedavno obavješteni o djevojčici koja se sa svojom obitelji u strahu od protjerivanja danima skrivala u šumi, gdje je “molila hrvatskog policajca da prestane tući njezina oca, dok je u isto vrijeme primala udarce”.
Izvještaju su se priključile organizacije iz regije poput APC-a iz Srbije, Legisa iz Makedonije te ICS-e iz Italije, koji su unijeli u izvještaj svoja saznanja o događajima na granicama, što pokazuje da se nasilje ne događa samo u Hrvatskoj nego i na teritoriju cijele EU.
Lančano protjerivanje iz Italije, preko Slovenije i Hrvatske u BiH
Matej Iscra iz ICS-a izvjestio je kako je njegova organizacija prikupila svjedočanstva nekoliko tražitelja azila o nizu nezakonitih protjerivanja talijanske policije u razdoblju od lipnja do listopada 2018.
U svim slučajevima došlo je do snažne arbitrarnosti talijanske policije i činjenice da se radilo o lančanom protjerivanju, odnosno da je talijanska policija migrante predala slovenskoj policiji, a slovenska hrvatskoj koja ih je vratila u Bosnu i Hercegovinu.
Svjedočanstva govore o verbalnom i fizičkom nasilju hrvatske policije tijekom procesa protjerivanja. Talijanska policija ustvrdila je kroz izjave tršćanskog kvestora da su ti postupci ispravni, definirajući ih kao readmisiju, rekao je Iscra.
Udruge su prvi izvještaj o nezakonitim protjerivanjima objavile 2016., otkad se promijenilo nekoliko osoba koje su vodile MUP, a Vidović kaže da su s nekima od njih razgovarali ali sa sadašnjim ministrom Božinovićem nisu, iako su tražili razgovor.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram