Vukelić: "Sva inovativna terapija koja se pojavi, popraćena je od strane HZZO-a"

Vijesti 03. tra 201919:26 > 19:33
N1

Gost Dnevnika N1 televizije bio je ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Lucijan Vukelić.

Zašto slučaj male Mile Rončević nije bilo moguće pokriti iz Fonda za skupe lijekove?

“Hodogram liječenja je praćen od strane profesorice Jelene Roganović, KBC-a Rijeke, Ministarstva zdravstva i našeg zdravstvenog fonda. Mi smo sve što je bilo u našoj domeni, prema hodogramu, financirali – od nabave druge linije terapije za malu Milu, pretraživanja kompletnog donatorskog opusa koji se nalazi nama na raspolaganju. Pretraživanje baze podataka donora nas je koštalo pola milijuna kuna. Naravno, to nije stvar male Mile, nego i svih naših pacijenata kojima je potrebna takva skrb.” 

VEZANA VIJEST

Izgleda da građani nemaju baš povjerenja u zdravstveni sustav – u Fond za  skupe lijekove uplaćeno je ukupno 200.000 dolara, a u svega nekoliko dana akcije za malu Milu uplaćeno je oko 5 milijuna dolara?

“Svi smo mi senzibilizirani za te pacijente, pogotovo kad su djeca u pitanju. Ali smatram da povjerenje u zdravstveni sustav i Fond za skupe lijekove naravno postoji u HZZO-u, mi plaćamo sve što se kod nas pojavi, ono što je odobreno od HALMED-a i Europske agencije za lijekove. Sva inovativna terapija koja se pojavi, popraćena je od strane HZZO-a – i samim time je pokriveno liječenje tih pacijenata.”

Planiraju li država i HZZO učiniti nešto po tom pitanju u budućnosti, budući da je u Hrvatskoj barem na stotine teško bolesne djece?

“Svi su oni pod našom skrbi, svi su liječeni najnovijim terapijama koje su pokrivene iz Fonda za skupe lijekove, koji se u ovom trenutku penje na 1,4 milijarde kuna. U zadnjih nekoliko godina to se popelo sa 700 milijuna kuna na 1,4 milijarde kuna. To znači da je sva inovativna terapija popraćena i plaćena kod nas.”

Ovih dana bavite se i problemima veledrogerija, danas ste imali sastanak s ministrom financija i ministrom zdravstva – koji su zaključci sastanka? 

#related-news_0

“Pokušavamo na sve načine iznaći novac za situaciju koja je nastala. Moram naglasiti da je krajem prošle godine Vlada kroz rebalans uspjela naći 1,8 milijardi kuna da napravi mini sanaciju bolnica. Nadam se da ćemo sljedećih dana kroz razgovor pokušati naći rješenje za ovu situaciju jer, gledajte, to je na dnevnoj bazi, stalno se traži od nas da pokrivamo sve ono novo što se u svijetu radi i u Europi – a to košta. Netko to mora platiti, a znamo čime raspolažemo. Ova Vlada je dala sve od sebe i nadam se da ćemo pronaći rješenje.”

Je li problem svih ovih godina i na županijskoj razini – znamo da Dubrovačka bolnica ima silnih problema s dugovima?

“Pod broj jedan, moramo znati tko je vlasnik tih bolnica. Županijske bolnice su u vlasništvu županija, velike bolnice, KBC-i specijalne bolnice su u vlasništvu Republike Hrvatske. Sve se jednako financiraju. Naravno da se oni koji su vlasnici trebaju brinuti o svojim bolnicama koliko mogu. Dugovanja su jako velika. Mi moramo, ajmo to tako reći, imati malo srca prema tim ustanovama koje se nalaze u depriviranim područjima. Dubrovačka bolnica je dislocirana, puno toga je na njoj i nije lako. Ali nadam se da ćemo sa županijama uspjeti doći do rješenja.”   

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram