"Nemamo više refleks nulte stope tolerancije prema političkoj korupciji"

Vijesti 04. tra 201908:45 > 08:56
N1

Bivša ministrica pravosuđa Vesna Škare Ožbolt u Novom danu komentirala je niz tema. Od odluke Vrhovnog suda oko "švicaraca", tužbe liječnika, preko tužbi za povredu ugleda i časti protiv novinara do borbe protiv političke korupcije.

“Nitko ne može spriječiti građane koji se smatraju oštećenima da podnose tužbe. Činjenica je da će ti postupci, ovisno o visini spora, biti s određenim troškom, ali svatko može odlučiti za sebe i procijeniti”, komentirala je Škare Ožbolt najnoviju odluku Vrhovnog suda oko konverzije kredita u švicarskim francima i preplaćenih kamata.

VEZANE VIJESTI

“Ne vjerujem da bi bilo koji Općinski sud donosio odluke suprotno stajalištu Vrhovnog suda ako je ono izrečeno.” I ti sporovi će opet doći na Vrhovni sud, a ne isključuje ni mogućnost da sve završi i na Europskom sudu. Pretpostavlja da bi, ovisno o visini kredita, sudski troškovi bili nekoliko tisuća kuna.

Smatra da javna polemika saborskog zastupnika Gorana Aleksića, udruge Franak i udruge banaka nema utjecaja na neovisnost pravosuđa.

“Način kako se odvija ta polemika je izvan granica dobrog i primjerenog ponašanja i retorike u javnom prostoru, ali činjenica je da je udruga Franak bila aktivna, saborski zastupnik je pokazao u ovom slučlaju kako se boriti za interese građana, moram odati priznanje zastupniku Aleksiću za jaku borbu za svoj dio biračkog tijela”, kaže Škare Ožbolt.

Ministri ne smiju pisati sudovima

Nakon tužbi liječnika oko prekovremenih sati u kojima sudovi presuđuju u njihovu korist krajem prošle godine ministar zdravstva Milan Kujundžić pisao je ministru pravosuđa Davoru Bošnjakoviću da se angažira na ujednačavanju sudske prakse.

Bivša ministrica pravosuđa kaže kako ni jedan ministar, pa ni ministar pravosuđa, nema pravo upućivati pisma sudovima i iznositi stav Vlade. “Sudovi sude na osnovu zakona i sudačkog uvjerenja, to je jedna vrsta pokušaja utjecaja”, smatra Škare Ožbolt.

Komentirala je i jučerašnju presudu predsjedniku SDP-a Davoru Bernardiću, ali i sudske procese koji se pokreću protiv novinara zbog povrede ugleda i časti.

“Nisam zagovornik kazneno-pravnog djelovanja u prostor ugleda i časti jer smatram da za izgovorenu i napisanu riječ ne treba ići u zatvor. Dok sam bila ministrica pravosuđa dekriminalizirala sam novinarsku i umjetničku klevetu, međutim ovaj građanski aspekt naknade štetete za izrečenu laž pozdravljam, moraš imati odgovornost, profesionalnost i etičnost u poslu da provjeravaš informacije”, kaže Škare Ožbolt.

Kada je riječ o predmetima u kojima se sudi bivšem premijeru Ivi Sanaderu kaže da od 2010. nijedan proces protiv njega nije okončan.

#related-news_0

“Ne govorimo je li kriv ili nije nego o tome da se devet godina vode sporovi, a da nisu ni blizu kraja. Što to govori o Hrvatskoj i borbi protiv političke korupocije? To je jako problematično. Nakon što smo ušli u EU nemamo više refleks nulte stope tolerancije prema političkoj korupciji. Jako problematično za hrvatsko pravosuđe je da ovakvi procesi traju toliko dugo”, zaključuje Škare Ožbolt.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter| Facebook | Instagram.