Hrvatska na izbore ipak neće u lipnju, nego u listopadu ili čak početkom 2016., pišu mediji.
Iako su u Banskim dvorima tjednima zdušno podgrijavali priču o izborima u lipnju, to, zapravo, nikada nije bio stvarni plan premijera Zorana Milanovića. Više je to manevar kojim je želio osujetiti planove Ive Josipovića da, zajedno sa HNS-om i IDS-om, formira novi lijevo-liberalni blok i konkurira mu na idućim parlamentarnim izborima.
Upravo s tom je ponudom šefica narodnjaka Vesna Pusić navodno došla Josipoviću.
U HNS-u i IDS-u koncem godine nisu krili razočaranje onim što im je SDP bio spreman dati na zajedničkim izbornim listama, pa su ispitivali druge opcije. Josipović se, sa zalihom od milijun glasova s predsjedničkih izbora, nametnuo kao logično rješenje.
U tom trenutku na scenu je stupio Milanović. Upućeni tvrde da je skore izbore premijeru, koji je tijekom siječnja i veljače povezao nekoliko uspješnih poteza, od zamrzavanja tečaja švicarskog franka do oprosta duga najsiromašnijim građanima, sugerirao i njegov PR savjetnik Alexander Braun.
Ipak, Milanović je imao druge planove. Pričom o brzopoteznim izborima u lipnju on je svoje kolebljive partnere želio izvesti na čistac. Mogli su riskirati s Josipovićem, ili ići na sigurno u postojećoj koaliciji. U vremenskom tjesnacu, u kojemu nije bilo puno prostora za promociju novog političkog bloka, među njima je prevagnula druga opcija.
Premijer je iz ovog duela koji je vodio iza kulisa izašao kao pobjednik: nije dozvolio da mu bivši predsjednik preotme partnere, a iz ruku mu je izbio i solidnu stranačku strukturu koju imaju HNS i IDS. Nakon što je stabilizirao Kukuriku savez, Milanović se okrenuo pripremama za izbore na jesen.
U nadi da će, nakon što okonča još jedna uspješna turistička sezona i djelomično umije ekonomsku statistiku recesijom poharane zemlje, u srazu s Tomislavom Karamarkom proći puno bolje nego mu to predviđaju posljednje ankete, piše Slobodna Dalmacija.