Osobu koja ima problema s alkoholom ili drogom prilično je jednostavno prepoznati. No, ovisnike o kocki teško je prepoznati jer ta ovisnost nema vidljivih fizioloških simptoma. A ta vrsta ovisnosti jako je opasna, posebno za mlade.
Neven Ricijaš s Edukacijsko-rehabiilitacijskog fakulteta provodi preventivni program Tko zapravo pobjeđuje koji se provodi s učenicima 1. i 2. razreda srednjih škola.
“U području igara na sreću i kockanja koje je dozvoljeno samo odraslim osobama u Hrvatskoj bilježimo porast kockanja. Treba nam kritički odnos i igrača i priređivača igara na sreću. Moramo razviti kritičko mišljenje prema kockanju, pogotovo kod mladih”, kaže Neven Ricijaš u Točki na tjedan.
“U igrama na sreću sve su šanse unaprijed definirane i šanse nikada nisu na strani igrača”, podsjeća Ricijaš i dodaje kako je specifičnost kockanja što nema jasnih fizioloških simptoma koji postoje kod primjerice konzumiranja alkohola i droge.
Ovisnost o kockanju može razviti svatko. Neven Ricijaš kaže kako su uvidjeli da su mladi koji se bave sportom u većem riziku od razvijanja ovisnosti od klađenja. Roditeljima savjetuje razgovor s djecom, pitati imaju li aplikacije za klađenje, listiće iz kladionice…
Matea Mateković iz Hrvatske udruge za igre na sreću istaknula je da je tržište igara na sreću jako dobro regulirano u Hrvatskoj te da su pod strogim kontrolama Ministarstva financija.
Upozorila je na problematiku ilegalnih online igara na sreću. Kaže da je država poslušala udrugu pa će se ići u IP blokadu ilegalnih online priređivača igara na sreću.
I Ricijaš i Mateković ističu kako su mjesta na kojima mladi kockaju itekako prate te legitimiraju mlade, a maloljetnicima ne dopuštaju kockanje.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter|Facebook | Instagram.