Ponoš: Kina lovi slabije zemlje u političku ovisnost kroz dugove

Vijesti 14. tra 201909:46 > 10:05
N1

U Točki na tjedan novinarka Telegrama Irena Furlan Gašparović i novinar Novog lista Tihomir Ponoš komentirali su posjet kineske delegacije Hrvatskoj te špijunsku aferu sa Slovenijom.

 Ponoš je komentirao vijest da su poništeni natječaji za izgradnju pristupnih cesta Pelješkom mostu.

“Ne razumijem se u tehnologiju gradnje, ali čini mi se da ovo pristupnim cestama i rokovima ne ide na dobro. Ako sam dobro shvatio ići će novi natječaj… Inače je problem jer je riječ o jako kompleksnom i kompliciranom natječaju, iako nije riječ o abnormalno dugim dionicama. Ova runda natječaja je trajala deset ili više mjeseci. Ako će nova runda ponovo trajati toliko, to znači da bi početak radova mogli očekivati na proljeće sljedeće godine”, rekao je Ponoš.

Furlan Gašparović kaže da su od posjeta postavljena nerealna očekivanja za koja se ne zna hoće li se i kada ostvariti. 

N1

“Moguće je da svjetske okolnosti i politika američkog predsjednika utječu na to da se Europa okreće Kini. Kina želi imati poslove u Europi i približiti se Europi. Okolnosti su povoljnije nego prije pet ili deset godina, ali očekivanja koja su se planirala su po meni preuranjena”.

Komentirajući najavu da će se Kinezi uključiti u izgradnju nizinske pruge od Rijeke, Ponoš je poručio: ‘Kinezi bi se mogli javiti na natječaj, druga varijanta je koncesija koju bi mogla Hrvatska dati sama. Treća opcija je kao u Srbiji, koja je za nas neprihvatljiva, a to su kineski krediti. To bi bilo neprihvatljivo s aspekta javnog duga jer Hrvatska želi uvesti euro. Kina hvata slabije zemlje u političku ovisnost kroz dugove”.

VEZANE VIJESTI

Ponoš je podsjetio da je prije deset godina u Hrvatskoj bio i kineski predsjednik Hu Jintao što nije imalo gotovo nikakav odjek u medijima, “kao da je došao predsjednik mjesne zajednice”. Rekao je da su Kinezi bili spremni potpisati memorandum isti tren, ali Hrvatska je vodila pregovore za ulazak u EU.

Komentirajući najave da bi kineska brodogradilišta mogla spasiti Uljanik i 3. maj, Ponoš je rekao da nije optimističan: “Ne vidim zašto bi netko ušao i dao nekoliko stotina milijuna eura”.

“Ne mislim da se može dogoditi da dođe tvrtka i potroši silne novce bez ekonomskog rezona, ne znajući što dobiva, ima li isplativost i budućnost”, nadovezala se Furlan Gašparović.

Ističe da se stekao dojam da su potpisani sporazumi o suradnji s Kinom, a da su zarpavio potpisani memoradnumi – dokumenti koji pokazuju dobru volju. 

“Kina će ostati u Hrvatskoj najprepoznatljviija po Pelješkom mostu, a to nije kineska nego investicija EU”, rekla je.

N1

“Kina prije svega u Hrvatskoj prodaje robu. To su tvrtke koje su danas tehnološki giganti na temelju čega Kina prema Hrvatskoj ostvaruje višak. Kina nije odavno zemlja bazirana na jeftinoj tekstilnoj industriji. Pitanje je koje mlijeko mi njima možemo ponuditi s obzirom na razinu proizvodnje. Vanjskotrgvinski disbalans pokušat će se amortizirati dolaskom turista iz Kine. Srednja klasa u Kini je brojnija nego cjelokupna populacija SAD-a. To će značiti da će Hrvatska još više ovisti o turizmu”, rekao je Ponoš.

Komentirao je činjenicu da nitko za vrijeme posjete delegacije nije spomenuo da je riječ o komunističkoj zemlji.

“Kinezi putuju svijetom, znamo da su komunistička država, ali ekonomski najkapitalističkija država na svijetu. Kad je prije deset godina bio Hu Jintao, bilo je prosvjeda nekih udrugga. Sada nitko ništa. Došao nam je dragi prijatelj iz Kine, sunce se opet očito rađa na istoku”, rekao je.

Novinari su komentirali i špijunsku aferu sa Slovenijom. Podsjetili su da su slične informacije objavljene još 2015. 

” Već se tad u slovenskim medijima spekuliralo da je hrvatska obavještajna služba prisluškivala slovenske dužnosnike. Dosta je ozbiljna optužba da je Vlada pokušala utjecati da se nešto ne objavi”, rekla je Furlan Gašparović.

“Sad idu europarlamentarni izbori koji su važni za Šareca. Za Cerara to može biti pitanje političke budućnosti. Oni su se obojica bavili i granicama s Hrvatskom. Cerar je bio premijer kad se objavila arbitražna odluka, kružio po Sloveniji i tumačio ljudima što će biti.
Slovenska strana je jako nervozno i povrijeđeno reagirala. Samu je sebe ponizila, to se zaboravlja. Ponizila se sadržajem razgovora. Nakon toga oni bez obzira na sve pokušaje u međunarodnoj areni nisu uspjeli ništa. Pitanje uređenosti granice nije kako bi oni htjeli. Oni su sve izgubili i sad se dogodilo to što se to dogodilo prije četiri godine pa se dogodilo to s paterom Toljem. Ne mogu naći logiku u tome da je on zvao. Pa što da su mediji objavili, objavili su prije četiri godine”, rekao je Ponoš.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter|Facebook | Instagram.