Strenja: "Ministar Kujundžić šalje umirujuće tonove čak i kad voda dođe do grla"

Vijesti 26. tra 201908:40 > 08:41
N1

Ines Strenja, saborska zastupnica Mosta i predsjednica Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku bila je gošća Novog dana.

Ministarstvo zdravstva od početka stupanja na snagu novog Zakona o zdravstvenoj zaštiti prije gotovo četiri mjeseca šalje županijama dopise kako bi se žurno uskladili s odredbama Zakona, međutim većina županijskih skupština još nije donijela odluke.

Na terenu vlada nezadovoljstvo tim Zakonom i nepripremljenost jer su mnoge odredbe nedorečene i neprimjenjive na isti način u cijeloj državi zbog specifičnosti koje postoje i koje je trebalo uvažiti kad se zakon donosio. Ministar zdravstva Milan Kujundžić proučuje da će to lipnja sve biti uštimano.

“Ministar Kujundžić uvijek pokušava slati umirujuće tonove, čak i kad voda dođe do grla. Prava priča je da županijske skupine na terenu nisu pratile slijed zakona, provedbeni akti nisu uopće odrađeni. Kad čovjek gleda unazad, koliko dugo je zakon sazrijevao, imalo se vremena pirpremiti, no to se nije dogodilo”, komentirala je Zakon Ines Strenja.

PROČITAJTE JOŠ

Burno je bilo na Županijskoj skupštini Splitsko-dalmatinskoj na temu zdravstva. Ginekologinja iz tamošnjeg Doma zdravlja rekla je da su gotovo sve ginekologinje županijskog Doma zdravlja spremno na kolektivni otkaz, razmatraju i ustavnu tužbu. Žele da se njihov status izjednači s ostalim liječnicima primarne zdravstvene zaštite. 

“Vidjela sam te potpise, 10 od 11 ginekologinja je u pitanju, to znači da će u jednom trenutku žene ostati uskraćene za tu uslugu. S druge strane imate autističnog ravnatelja koji a priori ne želi razgovarati s onima koji upozoravaju na probleme. To nije kvalitetna zdravstvena zaštita”, upozorava Strenja.

Gorući problem zdravstva je i odljev liječnika, a velik broj njih će uskoro i u mirovinu.

“Jako dugo se na to upozoravalo, nije zanemariva činjencia da ću sljedećih 10 godina 4.000 liječnika u mirovinu, a u sljedećih pet godina imat ćemo odljev cijele generacije liječnika obiteljske medicine, a već sad znate kakva je situacija. Za ministra to nije zabrinjavajuće”, rekla je Strenja.

U medijima se pojavila bizarna priča iz Obrovca – nakon priloga na Novoj TV zaključeno je da u ordinaciji jedne obiteljske medicine radi medicinska sestra koja to nije, a nema je ni u registru. Kako je to moguće? Ovo je inače prvi prijavio jedan pacijent. Bi li trebalo učiniti provjeru kvalifikacija, kao što to čine u obrazovanju?

“Žalosno je da tek kad novinari dođu do takve informacije odreagiraju službe koje su bile zadužene za to. Razgovarajući s ljudima s tog područja, rekli su mi da je taj liječnik dugo kvalitetno skrbio o svojim pacijentima. Nešto se u jednom trenutku dogodilo, čovjek očito ima nekih problema zbog kojih dobro ne obavlja posao. Ali takvih situacija moguće ima i na drugim mjestima. Liječnik može obolit, imati probleme, ali postoje netko tko ima nadzor nad time, tu se već zakazalo na prvu. Kad imate tako veliki odljev kartona, tada je trebao biti upaljen alarm, već davno. Znalo se da je njegova medicinska sestra otišla u mirovinu i trebalo se točno znati tko ju je zamijenio. Već prije pola godine mogla je inspekcija vidjeti tko tamo radi”, komentirala je Linić. 

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter|Facebook| Instagram.