U N1 Studiju uživo gostovala je Melita Čičak, pomoćnica ministra rada i miroviskog sustava.
Vlada tvrdi da su zakoni referendumske inicijative “67 je previše” neodrživi, odnosno dodatni trošak za državu?
“Točno. Referendumsko pitanje koncipirano je u obliku zakonskog prijedloga. Slijedom toga bi bilo korektno, kao što je uobičajeno i obavezno prema propisima Republike Hrvatske, da se uz te prijedloge priloži i procjena fiskalnog učinka prijedloga. Onda bi bilo razvidno da ono što predlažu sindikati košta 45 milijardi kuna do 2040. godine.
“To nije točno. Kao što nije točno da ministar Marko Pavić izmišlja i prenapuhuje. Kao što sam rekla – trebali su podarstrijeti fiskalni učinak, a ne da javnost obmanjuju populističkim prijedlogom, kao što je ova inicijativa.”
Je li točno da je tih 45 milijardi razlika u odnosu na ono što bi bio iznos potreban za mirovine kada ne bi bilo zakonskog prijedloga, kada bi sve ostalo po starom?
“To je dodatni trošak. Znači, na razini godine je potrebno osigurati 40 milijardi, od toga 18 milijardi iz državnog proračuna. To je jedan od razloga, uz mnoge druge razloge, zbog kojih smo ušli u mirovinsku reformu. Znači, radi se o dodatnom trošku. Zato što s jedne strane imamo povećane rashode zbog povećanja kontingenta umirovljenika prema blažim uvjetima nego što smo mi propisali – to je 39,5 milijardi kuna, a s razine toga što će manje biti zaploslenika jer će ići u mirovinu i neće doprinositi isplati mirovina, radi o dodatnom trošku od 15,5 milijardi. Znači, ukupno 45 milijardi.”
“Ovaj referendum je odluka između kraćeg rada i manjih mirovina. Ako ćemo kraće raditi, imat ćemo manje mirovine, a, osim toga, zadužit ćemo i našu djecu i unuke za 45 milijardi.”
Dodala je da je “nužno produljiti radni vijek i da ne možemo osigurati primjerene mirovine i održiv sustav, ako ne produljimo radni vijek”.
Cijeli razgovor pogledajte u videu:
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mrežaTwitter | Facebook | Instagram