Predsjednik Vlade Andrej Plenković izjavio je za Večernji list kako smatra da se komemoracija u Bleiburgu, unatoč kontroverzama u Austriji, ove godine treba održati, istaknuvši da taj skup treba biti održan uz poštovanje prema žrtvama i u skladu s austrijskim zakonima.
Unatoč crkvenim i političkim kontroverzama koje ju prate u Austriji, komemoraciju na Bleiburškom polju treba biti održana i ove godine, rekao je Plenković u velikom intervjuu Večernjem listu od subote te istaknuo da se austrijske zakone na tom skupu mora poštivati.
Ovogodišnja središnja komemoracije u povodu 74. obljetnice Bleiburške tragedije planirana je za 18. svibnja na Bleiburškome polju. Premijer podsjeća da je pokrovitelj komemoracije Hrvatski sabor te poručuje da se na taj način osuđuje sve zločine poraća u kojima su stradale brojne nevine hrvatske žrtve.
Premijer se u intervjuu osvrnuo i na izjavu Brune Esih da je 8. svibnja “dan pada Zagreba” rekavši kako ta izjava nije vrijedna komentara. Istaknuo je da je Hrvatska u Drugom svjetskom ratu bila na pobjedničkoj strani te da se hrvatsko društvo danas gradi na njegovanju kulture sjećanja na sve žrtve totalitarnih režima, zaštiti ljudskih prava i odbacivanju netolerancije.
Komentirao je i prikupljanje potpisa za referendum protiv mirovinske reforme istaknuvši da se njime žele poništiti učinci reforme koja je napravljena u cilju povećanja mirovina, ukidanja diskriminacije umirovljenika te održivosti mirovinskog sustava. Podsjetio je i kako je ideja rada do 67. godine postojala i u zakonu bivšeg ministra Miranda Mrsića i SDP-ove vlade.
Objašnjavajući zašto Vlada provodi medijsku kampanju o mirovinskoj reformi, Plenković je rekao Vlada ima odgovornost komunicirati i tumačiti javnosti kako provodi svoje reforme te da ništa sporno u toj kampanji nije vidio niti Ustavni sud.
Premijer se osvrnuo i na dolazak vodećeg kandidata Europske pučke stranke (EPP) na izborima za Europski parlament Manfreda Webera i njemačke kancelarke Angele Merkel u Zagreb i kazao da oni nisu slučajno odabrali Hrvatsku, već da je to signal uvažavanja HDZ-a i smjera u kojem ide Hrvatska.
O Hrvatskoj suradnji s Kinom, kazao je da je ona u okviru strategije odnosa Kine i Europske unije te je ocijenio da je Pelješki most najvažniji projekt aktualne financijske perspektive EU-a.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.