Dok se čeka ponoć i konačna objava sindikata, N1 neslužbeno doznaje da je inicijativa "67 je previše" uspjela te je prikupljen dovoljan broj potpisa za raspisivanje referenduma.
Iz sindikata nisu htjeli o konkretnim brojkama jer, kažu, moraju prikupiti podatke iz cijele Hrvatske, ali ustvrdili su da imaju dovoljno.
Za raspisivanje referenduma potrebno je najmanje 373.568 potpisa. Već se danas tijekom dana dalo naslutiti iz izjava sindikalista kako su uspjeli prikupiti dovoljan broj potpisa.
Vilim Ribić je tako u našem Dnevniku rekao kako misli da se bliže dovoljnom broju potpisa, “ali ne želim ništa unaprijed potvrditi jer ne želim ureći situaciju. Zadnji dani bili su prava ekspolozija interesa. Bila je velika gužva na štandovima”, rekao je.
Nekoliko dana ranije, možda kao i dio taktike, sindikati su se požalilikako nisu sigurni da će uspjeti.
Prikupljanje potpisa u posljednja dva tjedna obilježio je stalni sukob na relaciji Vlada-sindikati. Potonjima je najviše zasmetala informativna kampanja Ministarstva rada u kojoj se tvrdi da će trošak za proračun, ako referendum prođe, biti 45 milijardi kuna.
U priču se uključio i Ustavni sud koji je pak procijenio da nema osnove za djelovanje.
Jučer je djelovao i premijer Andrej Plenković na jednom od štandova, ali nije potpisao.
Sindikati u svojim zahtjevima ne traže samo smanjenje predviđenog odlaska u mirovinu sa 67 godina već će na referendumu građanima biti postavljena četiri pitanja:
1) želite li da se dob za stjecanje prava na starosnu mirovinu sa 67 spusti na 65 godina
2) želite li da se penalizacija za prijevremeni odlazak u mirovinu s 0,3% po nedostajućem mjesecu spusti na 0,2%, odnosno za 5 godina s 18% umanjenja na 12% umanjenja
3) želite li da se za tzv. dugogodišnjeg osiguranika, koji je dosad trebao imati 41 godinu staža osiguranja i 60 godina starosti (a zakonom se predviđa dizanje dobi na 61 godinu) – vrati natrag na 60 godina
4) želite li da se prijelazno razdoblje za izjednačavanje žena s muškarcima na 65 godina starosti po odluci Ustavnog suda, vrati sa sadašnjih 4 mjeseca po godini, na 3 mjeseca po godini.
Nakon što završi prikupljanje potpisa nema jasno određenog roka u kojem sindikati trebaju potpise predati u Sabor. Nakon toga slijedi provjera potpisa koja je u nadležnosti Ministarstva uprave. Sabor može od Ustavnog suda zatražiti ocjenu ustavnosti referendumskih pitanja. Tek nakon provjere potpisa i možebitnog zahtjeva za ocjenom ustavnosti referendumskih pitanja referendum se može raspisati.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.