Komemoracija na Bleiburgu često je kamen spoticanja u hrvatskom javnom prostoru i tema oko koje se nikako ne mogu složiti ni javnost ni povjesničari. Zašto je tako, u Novom danu N1 televizije govorio je Goranko Fižulić.
Zlatko Hasanbegović i Dalija Oreškić u Točki na tjedan N1 televizije u nedjelju su imali burnu raspravu koja, kao ni mnoge druge u javnom prostoru, nije stigla dalje od Drugog svjetskog rata. Hasanbegović tvrdi da ‘hrvatska narodna zastava’, tj. zastava s prvim bijelim poljem u grbu nije kriminalizirana i da se smije isticati, pa i na komemoraciji na Bleiburgu na kojoj je austrijska policija najavila da će biti bez milosti za sve one koji na bilo koji način prekrše austrijske zakone.
“Prvi put čujem izraz hrvatska narodna zastava. Hrvatska je korz povijest imala različite vrste zastava, ali zna se kad je ova korištena. Do 41. je korištena zastava bez grba, on je prvi put korištena u NDH-a. Činjenica je da se radi o još jednoj provokacviji. Da ih nema ne bi postojala šansa da Esih ili Hasanbegović i pomisle na europski mandat”, kaže Fižulić.
Hrvatsko društvo nije podijeljeno samo oko simbolike i znakovlja tog vremena. Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović otišla je 8. svibnja pokloniti se žrvama Bleiburga, a čelnica Neovisnih za Hrvatsku Bruna Esih otišla je i korak dalje. Ona je ulazak partizana u Zagreb 8. svibnja nazvala ‘danom okupacije Zagreba’. Njezina izjava izazvala je val oštrih kritika u javnosti.
Fižulić je usporedu potražio u njemačkom Dressdenu, gradu koji su savezničke snage u Drugom svjetskom ratu sravnile sa zemljom bombardiranjem, i to u trenutku kad više nije imao nikakvu stratešku važnost i dok su se u njemu nalazili deseci tisuća izbjeglica. U Dressdenu svake godine bude službena komomoracija na kojoj se zaista odaje počast žrtvama, a onda bude i okupljanje neonacista koji dolaze kako bi rekli da je Njemačka bila žrtva, objašnjava Fižulić.
“Da Angela Merkel ode na takvo okupljanje, cijeli svijet bi se zabrinuo. Tako se i mi trebamo zabrinuti ako ne znamo je li 8. svibnja Zagreb oslobođen ili je pao. Ako je pao, kako kaže Esih, to znači da žalimo za režimom ili poretkom koji je tek pet dana prije toga ukinuo rasne zakone, koji je nasramnija epizoda povijesti ovog naroda, koji je desetke tisuća ljudi ubio jer su bili krive nacije ili vjere. Oni koji su 8. svibnja ušli u Zagreb nisu nosili demokratske zastave, ali Hrvatska nije imala sreću da na čelo pokreta otpora stane Ratko Maček, nego su stali komunisti. Oni nisu bili demokratski, ali su dokinuli režim koji je bio čisto zlo. Govoriti da je Zagreb tad pao znači biti protiv svih civilizacijskih normi”, govori Fižulić.
Na pitanje je li to retorika kojom će Esih pokušati doći do mjesta u Europskom parlamentu, Fižulić kaže kako je činjenica da postoji dio onih koji Hrvatsku drže u stadiju građanskog rata, te da mu se ponekad čini da će doći i do fizičkog obračuna, kad vidi količinu mržnje koja se širi javnim prostorom. Problem je i Vladi koja treba dio tih glasova da bi opstala, i nije se kadra odreći tog dijela biračkog tijela.
Bleiburški vod pozvao je sve one koji će ove godine ići u Bleiburg da ne ističu nikakve problematične simbole, pa ni zastavu HOS-a.
“U SAD-u možete nositi nacističke simoble, simbole juga, Konfederacije i na taj način ispovijedati svoja uvjerenja. U Europi je to zakonski regulirano i ići ćete zbog takvih stvari u Njemačkoj i Austriji u zatvor. Htvatska nije nikad kreirala zakonodavstvo kojim bi regulirala one koji žele pokazivati nacističke simbole. U Srbiji i Republici Srpskoj imamo potpunu rehabilitaciju četništva. Njih se proglašava antifašistima i zaziva se nekakvo srpstvo i bratstvo četnika i partizana. U Hrvatskoj nismo došli do tog. Oni sa simpatijama prema NDH neće reći da su proustaše… Ponašamo se licemjerno, i dan danas se radi jedna mimikrija. Hrvatska se zasniva na pobjedi ’45. i onda na tome treba zasnovati sve. Imate u Hrvatskoj stotine stratišta od ’41. do ’45., ni na jednom od njih Sabor nije pokrovitelj. Zašto u Bleiburgu to nije riješeno kao u Dresdenu? Ako komemorirate samo žrtve ne morate nikog pozivati da ne dolazi u ustaškoj uniformi. Nije problem kada imate ljude koji imaju pozitivan odnos prema takvom naslijeđu, problem je kada imate vlast koja to radi”, zaključuje Fižulić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.