Fižulić: HDZ-u važnije vratiti glasove desnice nego situacija u brodogradilištu

Vijesti 21. svi 201908:56 > 08:56
REUTERS/Stringer

Prošlog tjedna Trgovački sud u Pazinu odlučio je da Uljanik ide u stečaj, a sudbina hrvatskih brodogradilišta ovom odlukom nije postala ništa izvjesnije nego što je to bila dosad. O svemu je u Novom danu N1 televizije progovorio bivši ministar gosporadstva Goranko Fižulić.

“Iz ministrovih riječi da se iščitati da će 3. maj ostati brodogradilište, a Uljanik će biti nešto drugo. Kako drugačije tumačiti rečenicu da se brodovi ne moraju graditi i u Rijeci i u Puli”, govori Fižulić koji smatra i kako je prvi o ovome progovorio Ratko Bošković i to upravo u programu N1 televizije. 

Velikim problemom Fižulić smatra znanje i intelektualno vlasništvo koje je ugrađeno u brod jaružalo. Kinezima zbog tvrdnji vlasnika broda kako je u njemu upravo njihovo intelektualno vlasništvo nije bilo dopušteno ni snimanje broda. 

“Nešto što Vlada krije od nas je u samoj srži problema”, govori Fižulić koji je uvjeren da će upravo to u narednom razdoblju postati ključni problem za rješenje situacije hrvatskih brodogradilišta. 

“To je problem jer ako oni traže naplatu svega što su dali tko će postati vlasnik broda? Uljanik, hrvatska vlada. Nije problem što su oni vlasnici broda nego i vlasnici znanja ugrađenog u taj brod, a koji pripada naručitelju. I taj problem je dosad ostao van interesa javnosti. Ali u narednim mjesecima će to biti ključni problem. Možda je i tu jedan od razlgoa interesa Kineza. Možda je naveća vrijednost Uljanika znanje koje je ugrađeno u taj jaružar”, govori Fižulić. On smatra kako Uljanik ima vrijedan prostor te kako je moguće da u budućnosti dođe do prenamjene zemljišta Uljanika. 

Što se tiče 3. maja kaže kako Kinezima ne treba zastarjelo malo brodogradilište na Jadranu. 

VEZANA VIJEST

“Ono ništa ne znači u proizvodnom smisli. Teško da nešto znači i u znanju jer su svi koji su nešto znali odavno otišli. Kineske kompanije kupuju ili znanje i tehnologije koje još nemaju ili kupuju tržište. Ovdje nemaju nijedno. Još je nejasno što kineska kompanija radi ovdje”, govori. 

Na pitanje hoće li se situacija u brodogradilištima riješiti kad prođu europski izbori, Fižulić kaže kako će HDZ u svakom slučaju nastojati bilo kakvu lošu vijest odgoditi do nakon izbora. 

“Očito je da HDZ ne brine puno oko situacije u Uljaniku i 3. maju, puno više ih brine da povrate glasove desnice pa se Plenković vratio staroj retorici HDZ-a. U jednom trenutku sam se zapitao zašto subotnji skup u Ciboni nisu organizirali u Bleiburgu. Očito je da ta stranka ne može bez svoje matrice koja se bazira na nacionalizmu. Oduzeti HDZ-u nacionalizam znači ostati bez dobrog dijela biračkog tijela. Očito su se vratili na retoriku iz doba Karamarka”, kaže Fižulić. 

#related-news_0

Kratko se osvrnuo i na trgovinski rat koji je u punom zamahu, a u kojemu su na suprotnim stranama Kina i SAD. Hrvatsku ne smatra bitnim igračem u ovom ratu, ali kaže da će Hrvatska morati slijediti jedinstvenu europsku politiku jednog dana kad EU zauzme stav o ovom sukobu. 

“Hrvatska nema tu samostalnost da može voditi bilo kakvu politiku bez da gleda jednim okom na Washington, a drugim na Bruxelles”, kaže.

HSLS je proteklih dana napunio 30 godina. Fižulić je bio jedan od članova ove stranke, a danas kaže kako je upravo HSLS od 1992. do 2000. bio ključna oporbena stranka iz koje su rasle sve ostale, koje su ga na kraju i prestigle. 

“U Hrvatskoj liberalnoj ideji sigurno inklinira 15 do 20 posto birača, ali kad nemaju stranku kojoj mogu povjeriti glasove, onda se ti glasovi rasprše od ljevice do nešto manje desnice. To će se događati i u narednom razdoblju sve dok se HDZ iz pokreta ne transformira u pravu demokršćansku stranku i ne prestane gajiti simpatije prema NDH-aziji. Liberli uvijek moraju imati partnere malo desno ili malo lijevo od sebe. Bez toga nemaju kome biti jezičac na vagi”, smatra Fižulić.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram