Ministar Darko Horvat demantirao je na Facebooku da Vlada razmišlja o referendumu o brodogradnji.
“Vlada Republike Hrvatske ne inicira referendum o brodogradnji. OVO je taj “glas javnosti” koji slušam samo u posljednja dva dana”, napisao je ministar.
“Danas – 42. hvalevrijedna konferencija MIPRO – zajedno za istim stolom u raspravi predstavnici države, akademske zajednice i poduzetnika. Ovdje se na temu umjetne inteligencije ne gleda s podsmjehom, poput nekih, već kao realnost, sadašnjost i budućnost. Ako mi ne vjerujete, pitajte FER FOI Fakultet strojarstva i brodogradnje Microsoft Hrvatska d.o.o. Ericsson Nikola Tesla IBM Croatia.
Jučer – posjet 4 tvrtke, relativno male, obiteljske, a opet velike svojim mentalitetom i načinom razmišljanja. Bez navike da državu išta traže. Rade, proizvode, fokusiraju se na specifične i sofisticirane proizvode, veliku većinu izvoze, konstantno ulažu u istraživanje i razvoj, imaju kvalitetan odnos prema radnicima, svakodnevno traže nove načine prilagodne kompetitivnoj tržišnoj utakmici. Alati Stuhne Staklorez Burić Krklec-metal Stražaplastika d.d.”, nastavio je.
“Je li brodogradnja strateška grana Hrvatske? Strateška grana je ona koja će nam omogućiti daljnji gospodarski rast i razvoj. Odgovor na pitanje može biti DA, samo i isključivo u slučaju da se ondje proizvodi profit, konsolidira poslovanje, izbacuju brodovi u skladu s knjigom narudžbi i ne ovisi se isključivo o državnim jamstvima.
Jamstva mogu biti pomoć da se proizvodnja potakne, ali ne na način da godinu kasnije brodova nema niti su započeti, a jamstva stižu na naplatu poreznim obveznicima Republike Hrvatske.
Takvom modelu financiranja, rekli smo – dosta”, zaključio je Horvat.
Podsjetimo, na pitanje odustaje li se od ideje brodogradnje kao strateške industrije, Horvat, koji je u utorak sudjelovao na 42. međunarodnom ICT skupu MIPRO 2019., rekao je da je brodogradnja prije 30-ak godina, u tadašnjem uređenju i državi, kao doprinos sveukupnom gospodarskom rastu bila hvalevrijedna i postotno vrlo respektabilna.
“Danas je ta industrijska grana otprilike 1,8 posto ukupnog BDP-a. Da li graditi strateški interes na nečemu što danas BDP puni na razini od 1,5 posto, a na takav način i toliki novac investirati, prvenstveno iz državnog proračuna, za egzistenciju takve industrije – ja bih vrlo rado čuo i glas javnosti. Pa, ako treba danas raditi nekakve referendume, onda bismo i na taj način mogli pitati javnost je li za kontinuitet takvog modela ili s takvim modelom jednostavno treba prekinuti,” kazao je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.