Staničić: U drugim državama EU ne govori se o odlasku u EU parlament kao nagradi

Vijesti 03. lip 201909:29 > 09:42
N1

Gošća Novog dana bila je voditeljica Ureda za informiranje Europskog parlamenta u Hrvatskoj Violeta Simeonova Staničić. Objasnila je kako će nadalje funkcionirati Europski parlament nakon izbora novih zastupnika.

“Zadnji rok za prijavljivanje tko su zastupnici u Europskom parlamentu je 1. srpnja, a zastupnicima novi mandat u parlamentu počinje 2. srpnja”, objasnila je Staničić. 

Rekla je kako novoizabrani članovi na proteklim europskim izborima još uvijek nemaju status zastupnika u EU parlamentu, ali je u Bruxellesu otvoren svojevrsni “village” (selo) kako bi se zastupnici orijentirali i dobili službene isprave te kako bi uspjeli pronaći smještaj. 

“Zastupnici koji su tamo duže pomažu zastupnicima koji tek stižu u EU parlament, takav je običaj. Najveći dio zastupnika će svoje urede formirati tijekom ljeta. Zastupnici imaju pravo na asistente koji rade u Bruxellesu i Strasbourgu, a imaju pravo i na asistente u njihovim matičnim državama”, kazala je Staničić. 

Zastupnici mjesečno imaju 24.825 eura na raspolaganju za akreditirane asistente u svojim uredima u Bruxellesu i Strasbourgu, kao i u svojim matičnim zemljama, a plaća zastupnika u Europskom parlamentu iznosi 8.757 eura prije oporezivanja. 

VEZANE VIJESTI

Upitana je li i u drugim državama članicama uobičajeno da se o odlasku u Europski parlament govori kao o nagradi, Staničić ističe kako to nije slučaj. “Na samom početku rada EU parlamenta, zastupnici su imali plaće jednake onima u svojim nacionalnim parlamentima. To je izazvalo nejednakost i stavilo je siromašnije države u ponižavajuću poziciju. Upravo zato se u drugim državama članicama o tome ne govori kao o nagradi. Jednaka plaća za sve zastupnike uvedena je upravo kako bi se smanjile te nejednakosti”, rekla je. 

“Zastupnici u EU parlamentu obavljaju jako važan posao i oni su za to izabrani od 500 milijuna EU građana. Njihove odluke utječu upravo na tih 500 milijuna građana EU”, dodaje. 

Staničić je pojasnila i kako nije kriterija ako netko ne zna jedan od stranih jezika jer je u Europskom parlamentu moguće komunicirati na svom materinskom jeziku. “Sve što se govori u EU parlamentu prevodi se na sve službene jezike EU i u tom smislu zastupnici nemaju problema”, zaključuje. 

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter|Facebook | Instagram.