Predsjednik Vlade Andrej Plenković u četvrtak je ocijenio da su jučerašnje preporuke Europske komisije (EK) potvrda ispravnost Vladina reformskog smjera te predstavljaju ohrabrenje za nastavak reformi.
“Zadovoljni smo preporukama u kojima je EK prepoznao napredak u provedbi strukturnih reformi”, rekao je Plenković na početku sjednice.
Ocijenio je da sve četiri preporuke praktički pokazuju da “većina Vladinih reformi ide u dobrom smjeru”. Pritom je rekao da je EK pozitivnim ocijenio pojačani proračunski nadzor, smanjenje upravno-teritorijalne rascjepkanosti i sustav obrazovanja te preporučio područja za investicije koja se dobrom dijelom poklapaju s investicijskim projektima koji se već provode, a dodatni napor preporučio u korporativnom upravljanju javnim poduzećima. “Preporuke su ohrabrenje za reformski proces. U njima su prepoznati Vladini napori i na tragu su politike koju treba nastaviti”, rekao je premijer.
Istaknuo je i da je u EK-ovim preporukama mirovinska reforma pozitivno ocijenjena te dodao da se ona provodi na dobrobit budućih umirovljenika.
Europska komisija je u srijedu preporučila Hrvatskoj da u predstojećem razdoblju usmjeri investicije na istraživanje i inovacije, održivi urbani i željeznički promet, energetsku učinkovitost, obnovljive izvore energije i ekološku infrastrukturu. To je je jedna od četiri preporuke Hrvatskoj.
U prvoj Komisija traži od Hrvatske jačanje proračunskog okvira i nadzor nad potencijalnim obvezama na središnjoj i lokalnoj razini. Također se preporučuje smanjivanje teritorijalne fragmentacije javne uprave i pojednostavljenje funkcionalne distribucije nadležnosti.
Drugom se Hrvatskoj preporučuju reforme obrazovnog sustava i poboljšanje pristupa obrazovanju i osposobljavanju na svim razinama. Preporučuje se i konsolidacija socijalnih naknada i njihovih mogućnosti za smanjenje siromaštva, jačanje mjera u području tržišta rada.
U dogovoru sa socijalnim partnerima potrebno je uvesti usklađeni okvir za plaće u javnoj upravi i javnim službama, smatraju u EK-u. U trećoj preporuci Komisija preporučuje da se investicije usredotoče na istraživanje i inovacije, održivi urbani i željeznički promet, energetsku učinkovitost, obnovljive izvore energije, ekološku infrastrukturu, uzimajući u obzir regionalne razlike.
U četvrtoj preporuci stoji da je potrebno poboljšati korporativno upravljanje u poduzećima u vlasništvu države, intenzivirati prodaju državnih poduzeća i neproduktivne imovine.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.