"Ako morate putovati 50 km da biste dobili logopedsku uslugu, ona gubi smisao"

Vijesti 16. lip 201910:09 > 10:13
N1

O navali na studijski smjer logopedije u Točki na tjedan razgovarali s ravnateljicom SUVAG-a Katarinom Pavičić Dokozom.

Zašto je studij logopedije tako popularan ove godine? 

“To se događa zadnjih desetak godina. Posljednje dvije-tri godine je to medijski više popraćeno. Nije to pojava eksluzivna za Hrvatsku, tako je u Europi, tako je u svijetu”, kaže Katarina Pavičić Dokoza i naglašava da dio popularnosti sigurno leži u činjenici da je nakon završetka studija relativno jednostavno pronaći posao, budući da je zanimanje deficitarno.

Zašto nedostaje logopeda?

“Postoji tendencija porasta govorno-jezičnih poremećaja. Dijagnostička metoda u Hrvatskoj puno je bolja nego prije dvadesetak godina. prije nismo pridavali toliku važnnost poremećajima. I sociološki su se stvari promijenile – govor je dio našeg PR-a.”

Koliko je to doprijelo do roditelja?

“Jako puno – roditelji su važan segment cijelog proces, najbolje poznaju svoju djecu, postali su osviješteni, informacije su dostupnije, aktivno sudjeluju u terapijskom procesu”, kaže ravnateljica SUVAG-a i dodaje da ta institucija naglašava ulogu roditelja u procesu.

Je li porastu tendencije govorno jezičnih poremećaja ‘pomogao’ razvoj digitalne tehnologije?

“Tehnologija je čudo, omogućava nam puno dobrih stvari u životu. Međutim, na području komunikacije malo se lome koplja. Danas živimo brzo, imamo sve više i više djece s komunikacijskim poremećajima – to nije samo utjecaj digitalnih medija, više je uzroka”, kaže Pavičić Dokoza, a ističe i da je međugeneracijska komunikacija manje izražena.

Djeca su, smatra, izložena digitalnoj tehnologiji i vizualni kanal primarni je za primanje informacija, ali naglašava da ne moožemo sa sigurnošću znati koji će biti dugoročni utjecaj digiralne tehnologije na razvoj mozga.

Imate li potporu i razumijevanje države?

“SUVAG zapošljava najveći broj logopeda i ustanova je koja nije pratila trendove u logopediji – nego ih postavljala. Imamo podršku, možemo otvarati radna mjesta – ali što ako nemate koga zaposliti”, pita se i dodaje da SUVAG-u, zbog atraktivnosti ustanove kadrova ne nedostaje, ali ostatak Hrvatske, smatra, nije dobro pokriven u kontekstu logopedse usluge.

“Zagreb je odlično pokriven, ali u Hrvatskoj je 600 logopeda, a njih skoro 50 posto je u Zagrebu – a i u Zagrebu se čeka! Poanta zdravstvene usluge je da bude dostupna, ali ako bi morate putovati 40 ili 50 km da biste dobili logopedsku uslugu, ona gubi svoj smisao”, zaključuje ravnateljica SUVAG-a.

Cijeli razgovor uskoro pogledajte u videu…

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram