Josip Kregar: Ponašanje ministra Kuščevića zloupotreba je funkcije

Vijesti 20. lip 201908:55 > 09:15
N1

Profesor s Pravnog fakulteta i politički analitičar Josip Kregar bio je gost Novog dana. Komentirao je aferu ministra Kuščevića s neprijavljivanjem kuće u katastar, kao i svojevrsnu blokadu Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa.

Na pitanje što nam poručuje afera ministra Kuščevića u kojoj izgrađenu kuću nije prijavio u katastar, Kregar je kazao da to prije svega znači da ako lažeš moraš biti dobrog pamćenja te da su mnoge njegove izjave za njega inkriminirajuće. 

“Mislim da njegovo ignoriranje ozbiljnosti problema je kranje neprimjereno. Ovdje se ne radi o tome da je samo zaboravio upisati u katastar, ovdje se radi o tome da nije naveden kao vlasnik, a time ne plaća poreze. Ovdje će i Ministarstvo financija imati ozbiljan zadatak. On je neoprezno mislio da nitko neće saznati za njegovu imovinu”, objašnjava Kregar.

VEZANE VIJESTI

Kregar je kazao kako zadatak Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa nije da bude još jedno tijelo evidencije te da to nije njihov birokratski zadatak. Najgore je, smatra, to što se u nizu slučajeva radi o svojevrsnom prikrivanju i laganju. 

“Moglo je doći do propusta, naravno, ali nekako se počelo činiti da se u tome pojavio jedan sistem”, kazao je Kregar. 

Profesor smatra kako se tu radi o zloupotrebi funkcije te kako je to vrlo ozbiljna stvar. 

“Za javnost je dovoljan dokaz da se livada pretvara u štalu, a štala u kuću. Druga stvar koja se vidi da su načelnici u ovom slučaju postali toliko neodgovorni, nesmjenjivi da mogu raditi ovakve stvari. Tu se ne radi o tome da se neki objekti rade mimo zakona, ovdje se radi o zloupotrebi. To nije stvar koja se da tako tolerirati”, mišljenja je Kregar.

#related-news_0

 “Gdje su ministrovi dokazi da je uredno plaćao sve obaveze koje je morao imati za kuću, izgradnju i iznajmljivanje? Bojim se da će to biti afera koja će potrajati dovoljno dugo da nagrize autoritet ne samo njega kao ministra nego osobe na političkom nebu koja bi trebala biti uzor, a samo niže skandale. Sva ta pitanja dolaze zajedno i svodiva su na zajednički nazivnik. Ovdje se radi o poslovanju koje nije zakonito i svodi se na izbjegavanje zakona”, ističe. 

Mišljenja je kako se radi o podrugivanju. “I drugim građanima se to događa, međutim ovdje se radi o odgovornom dužnosniku, o ministru. Ta ga činjenica stavlja u sasvim drugačiji položaj odgovornosti. Ovdje se ne radi o prekršaju zakona samo, ovdje se radi o povredi intergriteta javne dužnosti. Kuščević je napravio veliku političku štetu svojoj stranci”, rekao je Kregar.  

“Premijer ne bi trebao izbjegavati odgovore, nego se suočiti s time da snose posljedice”, dodaje. 

Blokada Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa

Napadi na Povjerenstvo su sistematski i traju vrlo dugo, od samog osnivanja, smatra profesor Kregar.

“Povjerenstvo je zamišljeno kao institucija koja će biti iznad političkih borbi. Međutim, od samog početka su različite Vlade nastojale smanjiti utjecaj tog Povjerenstva. Sistematsko nastojanje da se jedno tijelo pretvori u birokratsko tijelo primanja imovinskih kartica, zapravo to znači izbjegavanje za izbjegavanje vršenja nadzora. Povjerenstvo se suočava s brojnim pritiscima na izmjenu zakona”, kazao je. 

 Kregar je rekao kako će Povjerenstvo pod ovakvim pritiskom postati jedno suvišno tijelo koje će postojati, ali neće davati efekt koji je zamišljen.

“Ne radi se niti o Daliji Orešković, niti o Nataši Novaković. Ne može stroj raditi, ako makneš neki zupčanik. Umanjivanjem uloge Povjerenstva, cijela se struktura vlasti ruši. Povjerenstvo mora imati jaku ulogu i autoritet”, pojašnjava. 

Upitan da komentira zahtjeve za izuzećem trenutne predsjednice Povjerenstva, Kregar je rekao kako arugmenata za izuzeće zapravo nema. 

“Argumenata za izuzeće zapravo nema. Ne može se tvrditi da se osoba koja je radila u HUP-u mora izuzeti zato što je Agrokor financirao HUP. Povjerenstvo bi samo trebalo odlučiti treba li se predsjednica izuzeti ili ne. Ne da se arbitraža o djelovanju neog tijela povjeri nekom drugom tijelu. Povjerenstvo samo odlučuje o pitanjima izuzeća njegovog člana. Gospođa Novaković mogla se izuzeti i ne bi se ništa dogodilo”, misli Kregar.  

Kregar smatra kako se tu ne radi o istjerivanju činjenica niti pravde. 

“Ne postoji mogućnost da se proceduralnim pitanjima bavi netko drugi. Sasvim je jasno da se radi o izmišljanju procedure koja bi trebala otegnuti postupak. Tražiti proceduralno mogućnosti otezanja služi na štetu političkom integritetu političara. Povjerenstvo se smatra tijelom koje se politički instrumentralizira i to protiv vlasti”, zaključuje Kregar. 

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter|Facebook | Instagram.