Šest milijardi kuna vrijedan zdravstveno-turistički centar koji će stranci graditi na Braču, nikada se nije izgradio. Zbog njega 2015. mijenjao prostorni plan Nerežišća, a malo vrijedna poljoprivredna zemljišta postala su skupa građevinska. Brač nije dobio centar, ali su Lovro Kuščević, njegova obitelj i bliski prijatelji ostvarili priličnu zaradu.
Te 2015. najavljivao se kao mali korak za načelnika, ali veliki za općinu. Tadašnji načelnik Lovro Kuščević poticao je izmjene prostornog plana kako bi se izgradio velebni zdravstveni centar u Nerežišćima. U ime off-shore tvrtki pregovarao je sadašnji savjetnik sadašnjeg ministra uprave Kuščevića, Željko Holik. Detalje smo pitali ministra.
“Poznato vam je da trenutačno nisam na funkciji načelnika općine te nemam u posjedu dokumentaciju. Stoga točnosti radi, obratite se ispravnoj adresi (…). Po mojim saznanjima (odgovorit ću jer sam korektan prema vama bez obzira na način postavljanja pitanja) centar još nije izgrađen”, odgovorio nam je ministar u telefonskom razgovoru.
No, nisu se uzalud radile izmjene prostornog plana – barem ne uzalud za Lovru Kuščevića. Umjesto staje ima kuću, a supruga je negrađevinskom zemljištu, koje je navodno kupila za 60 tisuća kuna, povećala vrijednost na 2,8 milijuna kuna.
Premijer iz Poljske o Kuščeviću šuti.
“To ćemo u Zagrebu. Ima puno toga što se zbiva, to ćemo mi u Zagrebu. Moram se apdejtirat”, poručio je premijer Andrej Plenković.
U Vladi i dalje ima onih koji Kuščevića brane.
“Mislim da HDZ-u sigurno nije naštetila, kako vi to kažete, afera. Ministar je sve objasnio i užem predsjedništvu stranke. Mislim da dolaze neka bolja vremena”, uvjerena je ministrica Gabrijela Žalac.
Ali teško da će doći bolja vremena, ako koalicijski partneri ne odustanu od zahtjeva za odlaskom. U HNS-u do koalicijskog sastanka početkom idućeg tjedna šute.
“Razgovarat ćemo s koalicijskim partnerima za koji dan, premijer je rekao”, kaže potpredsjednik Vlade iz redova HNS-a Predrag Štromar.
Upitan je li bila greška što se prvo nisu obratili premijeru, a tek onda javnosti, Štromar ponavlja – za koji dan ćemo razgovarati.
HDZ-ovci su zamjerili HNS-u što su bez prethodnih konzultacija javno zatražili Kuščevićev odlazak. No, mogli bi im oprostiti. Na pitanje je li suradnja s HNS-om moguća, ministar Tomislav Tolušić odgovara: “Mislim da da. Ne vidim tu nekakvih problema”.
Odlazak Kuščevića traže i SDSS, HDS te HSLS. I, naravno, oporba – saborskim opozivom.
Kuščević do Sabora neće ni doći, tvrdi Darinko Kosor, a HNS poziva da ode.
“Ne možete sjediti u Vladi, imat desetine direktora i još podržavati kandidata za predsjednika glavne oporbene stranke”, smatra HSLS-ov Darinko Kosor.
“Ja nisam sklon da unutar koalicijske interesne obitelji iznosimo stavove jedni protiv drugih vani”, kaže saborski zastupnik HDS-a Branko Hrg.
Neslužbeno doznajemo da je klub Milana Bandića došao do stava, navodno jedinstvenog za svih 11 članova. Kuščevića neće rušiti jer ne žele na nove izbore jer Hrvatska preuzima predsjedanje Vijećem EU-a.
Od glavnog tajnika HDZ-a Gordana Jandrokovića može se čuti da će i problem s HNS-om i partnerima, kao i ministrom Kuščevićem biti riješen – za nekoliko dana.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram