Socijalni radnici: Pisali su nam da ubojicu treba proglasiti ponosom Hrvatske

Vijesti 12. srp 201914:00 > 14:42
Davor Puklavec/PIXSELL

Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, Hrvatska komora socijalnih radnika, Hrvatska udruga socijalnih radnika i Sindikat zaposlenika u djelatnosti socijalne skrbi Hrvatske osudili su poruke mržnje prema socijalnim radnicima koje su uslijedile nakon tragedije u Đakovu.

“Svi mediji u Republici Hrvatskoj izvijestili su i još uvijek izvještavaju javnost o tragičnom događaju u Đakovu u kojem je naša kolegica, socijalna radnica, ubijena, a kolega pravnik teško ranjen i bori se za život. Stručni suradnici stradali su od dugogodišnjeg korisnika kojem su pružali podršku i pomoć. Svojim odgovornim radom štitili su upravo njegova prava”, stoji u priopćenju Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, Hrvatske udruge socijalnih radnika, Hrvatske komore socijalnih radnika i Sindikata zaposlenika u djelatnosti socijalne skrbi Hrvatske.

“Nakon tragičnog događaja, društvene mreže i medijski portali prenose komentare nezadovoljnih korisnika sustava. Nakon tragičnog događaja, društvene mreže i medijski portali prenose komentare nezadovoljnih korisnika sustava u kojem ni više ni manje podržavaju tragični čin i prenose poruke mržnje prema sustavu koji štiti najranjivije članove društva. Samo neki od komentara su: ‘Lagao bih kad bih rekao da mi je žao’, ‘Ubojica treba biti proglašen ponosom Hrvatske’, ‘Ubojici skidam kapu’, ‘Socijalni radnici bi ovo trebali shvatiti kao upozorenje’, ‘Dobili su što su zaslužili’.

Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, Hrvatska komora socijalnih radnika, Hrvatska udruga socijalnih radnika i Sindikat zaposlenika u djelatnosti socijalne skrbi Hrvatske, oštro osuđuju ovakve natpise i pozivaju sve gradane i institucije, medije, portale kao i naše korisnike da se ovakvi govori mržnje prijavljuju za to nadležnim institucijama.

Socijalni rad i njegovi nositelji socijalni radnici kao i drugi stručnjaci u sustavu socijalne skrbi, educirani su i osposobljeni za rad s najtežim skupinama korisnika, motivirani su i senzibilizirani za potrebe korisnika, svoja znanja i vještine ulažu u poboljšanje skrbi za korisnike o kojima brinu: djeci koja žive u riziku, mladima, starijim osobama, osobama s invaliditetom, žrtvama svih oblika nasilja, bolesnima, ostavljenima. Ustanove za socijalnu skrb u svojim lokalnim zajednicama pokretačice su brojnih akcija unaprijeđenja kvalitete života građana, potiču socijalne promjene, ukazuju na važnost međuljudskih odnosa, a što je u skladu sa Etičkim kodeksom socijalnih radnika.

Ovim putem osuđujemo svaki govor mržnje, svaku uvredu, klevetu koja je usmjerena na sustav i njegove stručnjake, koji u uvjetima visokih rizika osiguravaju skrb i brigu za svoje korisnike”, stoji u priopćenju.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram