Kristić o Jambovoj izjavi da je hrabar čovjek: "Nisam to doživio kao prijetnju"

Vijesti 12. srp 201918:33 > 18:47
N1

Maro Kristić, županijski vijećnik Mosta u Dubrovačko-neretvanskoj županiji gostovao je u Newsroomu gdje je komentirao prenamjenu zemljišta vile Rašice oko koje se sukobio sa Stipom Gabrićem Jambom.

Kako ste vi doživjeli ovu situaciju kada vam je Jambo kazao da ste vi hrabar čovjek jer ne znate tko su ti ljudi?

Mnogi mi govore da je tu nedvojbeno riječ o prijetnji. Međutim, ja to nisam doživio tako. Mislim da je on pretjerao u hvaljenju svojih prijatelja da je to tako onda izgledalo. Međutim da je i riječ o prijetnji, on vrlo dobro zna da me ne može zaplašiti jer ja uvijek kažem ono što mislim, pogotovo kada je javni interes u pitanju.

Tko su ljudi koji se kriju iz tvrtke Plavi projekt i GP Brim d.o.o.?

To su tvrtke u vlasništvu ili suvlasništvu gospodina Blaža Petrovića i Petra Pripuza. Gospodin vijećnik Jambo je govorio ne samo tko su vlasnici već je govorio i o njihovim građevinskim ambicijama.

Gospodin Jambo kaže da ste vi sekta?

To je njegova retorika s kojom se on služio odavno. Mi nastojimo ukazati na probleme kada je u pitanju javni interes. U ovoj situaciji oko Petke i vile Rašice jedino što sam želio ukazati da je to jedini, možda jedan od preostalih dijelova grada gdje naši građani mogu prošetati. Tamo se nalazi i jedino boćališe u gradu. Ako privatni vlasnici ovladaju sa svih tih 80 tisuća kvadrata, izgubit će se javni interes.

Jambo javno govori o građevinskim ambicijama koje je on nekad davno htio realizirati. Kasnije se zaduživao kod sadašnjih vlasnika u ime toga duga. Tu je priča vrlo jasna. Prije godinu dana u prvom krugu ovrhe nad Jambovom imovinom grad, odnosno županija su propustili pravo provootkupa 70 tisuća park šuma Petka. Da su tada kupili, grad odnosno županija, ne bi imala problem s ove dvije petine koje nam ostaju kao jedini kontrolni mehanizam da koliko-toliko zaštitimo javni interes.

Unsplash / ilustracija

Ono što Jambo govori, on govori vrlo precizno. Nakon što su se upisali na 70 tisuća kvadrata nakon što su oni bili jedini koji su pristupili javnoj dražbi, oni su se obratili gradonačelniku da se jedan dio tih 70 tisuća kvadrata, to su ovi kvadrati o kojima Jambo govori, vrati u građevinsku zonu kako bi oni realizirali svoje građevinske ambicije. A onda bi oni vrlo rado gradu vratili preostali dio šume.

Koliko je po vama realno da se takav scenarij odvije?

Po meni je vrlo realan kada vidite ponašanje grada i županije na prvootkupu prije godinu dana i to ponašanje grada koji je izignorirao i koji je time prekršio statut i zakon. Jasno je da je grad i županija u sprezi s privatnim investitorima. Nije ni čudno za očekivati, samo je pitanje vremena da će šume postati građevinsko zemljište.

Mi smo u jednom pravno vrlo dvojbenoj situaciji. Grad nije reagirao na zakonit način na tu ponudu za prvootkup jer u roku 60 dana otkad je taj prvootkup primljen u gradskim uredima nije reagirao. Gradsko vijeće o tome nije odlučivalo. A županijska skupština o tome je odlučivala 58, odnosno 59 dan. Ta skupština je vrlo simptomatično prekinuta jer su se vijećnici vladajuće većine, vjerojatno shvatili kako su bili stisnuti argumentima, dosjetili da mogu zatražiti još poneki dokument jer im nije bilo jasno.

Pokušali su izmigoljiti da prođe tih 60 dana. Županijska skupština nije prekinuta, mi o tome još moramo odlučiti. Pozivam ih da sakupe hrabrosti i da prihvatimo taj prvookup i da dođemo do te dvije petine.

Kada je zakazan nastavak sjednice?

Ja sam kao vijećnik apelirao da se održi ta sjednica na prvi dan otvaranja Ljetnih igra da se održi ta sjednica. To je samo stvar formalnosti. Trebali smo dignuti ruku i da ćemo koristiti pravo prvookupa. Ne znam se kada će biti sjednica. Rok od 60 dana je istekao. Ne znam što oni misle. Dio ruševne vile je još jedini preostali dio kojim privatni investitori nisu ovladali. Ovaj prvi prvootkup koji se dogodio prije godinu dana je obuhvaćao 70 tisuća metara park šume u vrijednosti od 9 milijuna kuna. Sada imamo mogućnost otkupa mogućnost 2/5 nad tim građevinskim dijelom vile Rašice. Tu je riječ o iznosu od 1 i 300 tisuća eura.

Ima li grad odnosno županija taj iznos?

Malo vrijeđa kad iz gradske uprave dobijete informaciju da sredstava nema. Ja sam tražio zašto to nije bilo razmatrano i dobili smo odgovor da grad Dubrovnik nema novca. Grad nije jedini koji ima sredstva. Mislim da je tu nisu u pitanju novci već je pitanje hrabrosti i malo volje za zaštitu javnog interesa koja je očito izostajala.

Koliko vas podsjeća ova situacija u Dubrovniku na ono što se događa u općini Nerežišća?

To je poprilično slična situacija. Drugi su akteri, ali način na koji se priča odigrava je sličan.

Postoji li dojam da će grad odlučiti spasiti jedinu zelenu zonu ili će odluka biti donesena u korist investitora?

Ja sam gotovo uvjeren da će odluka u Dubrovniku biti donesena u korist privatnog investitora. Ja ću pozvati ovim putem sve vijećnika kada budemo odlučivali o pravu pravootkupa da se odluči da kupimo te dvije petine i da zaštite interese građana.

Kakav vi scenarij inače očekujete?

Ja očekujem da će se vrlo skoro početi graditi. Na onom dijelu koji spominje Jambo koji je vrlo jasno iskazao interese privatnih investitora očekujem da će doći izmjene prostornog plana i da će tu niknuti građevine.

 N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.