Gost Novog dana bio je Radimir Čačić, predsjednik stranke Reformisti.
Ovaj tjedan će potpredsjednik Vlade Branko Grčić i ministar financija Boris Lalovac u Bruxellesu razgovarati s povjerenikom Europske komisije za ekonomske i financijske poslove Pierreom Moscovicijem i predstaviti mu reformske mjere koje se poduzimaju i namjeravaju poduzeti. Navodno te mjere idu u dva smjera, kako gledate na to?
“Sasvim je sigurno da u oba smjera postoje ozbiljne rezerve. Javne tvrke su najneuspješniji dio hrvatskog gospodarstva. Hrvatsko gospodarstvo to više ne može izdržati. Ova vlada to do sada nije učinila. Što se tiče agencija, one sasvim sigurno u dvije trećine imaju mogućnosti za racionalnije poslovanje. Tragično je što se najčešće kreće od onih koje se ne bi trebalo rezati i dirati. Čujem da se išlo s namjerom da se ukine Centar za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija, očito se želimo vratiti u prostor gdje se ne zna tko šta radi.
Radi se u potpunom nerazumijevanju što u ovoj zemlji treba učiniti. Kad sam ja 2000. došao u Vladu nitko nije imao pojma što sve Hrvatska posjeduje. Zamislite državu koja ne zna što je u njenom vlasništvu. Sad smo konačno napravili taj popis. Kad sam stigao u ovu Vladu dao sam si u zadatak snimiti stanje u investicijama, sve što država radi. Vlada u cjelini nije znala što se događa.
Prije svega radi se o nesposobnosti. Malo tko u ovoj zemlji zna kako se vode projekti jer ljudi u politici najčšće nemaju to iskustvo. Da je to nekome odgovaralo, naravno da je. Grubi primjer vam je izgradnja autoceste Zagreb-Sisak koja je krenula s bazičnim investicima od 2,5 milijuna eura pa završila na 12,5 milijuna eura. Država mora znati što radi, u kojem roku i s kojoj cijenom”, kaže Čačić.
Javna poduzeća su uteg hrvatskoj državi, što je loše u poslovanju, zna li netko drugi bolje?
“Radi se o tome da kad imate gospodarstvo koje je u tržišnoj utakmici i kad vlasnici vode računa o rezultatu tvrtki imate rezultate, a kad imate druge prioritete, politički utjecaj, stvari koje nisu tržišnog karatkera i investicije koje nisu opravdane te korupciju, sve to dovodi do rezultata koji imamo pred sobom. Mi trebamo kvalitetne menadžere. Tvrtke moraju biti prvorazredno vođene. Država mora izaći iz dnevnog upravljanja, postaviti strateške ciljeve i dati menadžerima da te ciljeve ostvaruju. Privatizacija ne može ići u prirodne monopole, u HEP i sl. jer to ugrožava funkcioniranje zemlje”.
Je li problem javnih poduzeća nedostatak političke volje?
Da. Temelj političke moći je ta tragična činjenica da politika upravlja gospodarstvom. Preko 50 posto ukupnog BDP-a je direktno pod utjecajem politike, a to politika ne radi dobro. Politički utjecaj se proteže i na one koji rade s državnim tvrtkama jer su zaštićene.
Kako komentirate odluku Zorana Milanovića da se ne odazove predsjednici Kitarović za sastanak na Pantovčaku?
“To je pravo gospodina Milanovića. Ja ne vidim razloga da se ne razgovara s predsjednicom države. Što se mene tiče, dapače, vrlo rado ćemo razgovarati. To nije pozicija nadređenosti predsjednice nego ona ima svoju ulogu u sustavu, a predsjednici parlamentarnih stranaka sasvim drugu. Čini mi se da se ovdje radi o poistovjećivanju pozicije predsjednika SDP-a i predsjednika Vlade”.
Milan Bandić ostaje na slobodi, prema svemu sudeći vraćaju mu se i gradonačelničke ovlasti, kako to komentirate?
“Ja sam prije mjesec dana rekao da očekujem da će dati ostavku. To je bilo logično, a ovog trenutka Ustavni sud je poništio presude Županijskog suda. Bandić će sudeći po svemu dobiti i drugu presudu Županijskog suda da preuzime svoje ovlasti. Tada ne vidim nijedan razlog da se sam protiv sebe kandidira na izborima. U ovoj situaciji, pravna država u Hrvatskoj se svela na jednu sramotnu, rekao bih opasnu, duboko razočaravajuću poziciju u kojoj građani više ne razumiju što je to pravosuđe i u kojoj je ono poziciji. To je najopasnije i najtragičnije. Ovo s Bandićem je samo vrh jedne sante i prikaz stanja”.
Kakav je vaš odnos s Bandićem?
“Moj odnos s Bandićem je korektan. Nisam ga čuo ni vidio nakon ovih događaja. Moj je stav da svaki građanin mora poštivati zakone, a to je jasno, nitko nije kriv dok mu se to ne dokaže”.
Jeste li krenuli u pregovore s drugim stranakama za izbore? Jeste li razgovarali s Josipovićem koji je također najavio osnivanje stranke?
“Naravno da sam razgovarao s Josipovićem. On je najavio da će do sredine svibnja osnovati stranku. Ako se odluči da ostaje na političkoj sceni, mislim da je to politička pozicija koja je nama prihvatljiva za suradnju. Očekujemo kontakte i suradnju. Nama su bliske i stranke lijevog i desnog centra. Ne prihvaćamo radikalne opcije”.