"Da nije mirovnih misija, pritisak migracija na Europu bio bi znatno veći"

Vijesti 25. srp 201909:14 > 09:22
N1

O jučerašnjem napadu na Oružane snage hrvatske kao dio međunarodne NATO misije, stanju u Afganistanu i pitanjima sigurnosti u Novom danu razgovarali smo sa stručnjakom s Instituta za istraživanje hibridnih sukoba Gordanom Akrapom.

Jesu li jučer targetirani baš hrvatski vojnici ili je riječ o “slučajnom” terorističkom napadu – talibani, koji su preuzetli odgovornost za napad, naveli su da su napali djelatnike sigurnosno-obavještajne službe SAD-a?

“Prema svemu što se može čuti – cilj i predmat napada bili su pripadnici stranih oružanih snaga u Afganistanu. Nisam siguran da je to bio napad isključivo na pripadnike hrvatskih oružanih snaga. Došlo je vjerojatno do zabune kod onih koji su planirali napad ili kod onoga tko je kao terorist samoubojica izvršio napad – da je zanemario oznake iz kojih je vidlijivo da je riječ o pripadnicima hrvatskog kontingenta. Hrvatska je sudjelovala u 30 različitih operacija diljem svijeta.”

Mogu li se ovakvi napadi spriječiti?

“Vrlo teško, gotovo nikako. Vi morate svaki put biti uspješni u sprječavanju, teroristi moraju biti uspješni samo jednom da bi se o njima pričalo.”

Mogu li hrvatske sigurnosne službe mogu doći do detalja napada, otkriti počinitelje?

“Pa vrlo vjerojatno postoje institucije i sustav na licu mjesta od strane međunarodnih snaga. Nije problem znati tko je u globalu – talibani koji se bore prostiv središnje vlasti u Afganistanu, u Kabulu. Međutim, tko je taj, imenom – vrlo će teško biti određeno.”

Intenziviraju li se napadi u Afganistanu?

“Afganistan je trenutno najopasnija zona na svijetu što se tiče i pripadnika oružanih snaga. Ovaj mjesec bilo je više od 30 terorističkih napada, s više od 130 poginulih i više od 300 ranjenih – to je samo pokazatelj koliko je opasno živjeti i raditi u Afganistanu. Pitanje mirovnih pregovora uvijek je pitanje koje opterećuje zajednicu, pogotovo podijeljenu. Nemojmo zaboraviti – mir nema cijenu.”

Kako je, po vašem mišljenju, reagirao MORH?

“Ministarstvo obrane bilo je u situaciji da mora pokrenuti koncept i model kriznog komuniciranja. Ono što sam vidio je da su oni komunicirali otvoreno, jasno i nedvosmisleno. Pokazali su ne samo deklarativnu, nego stvarnu sućut obiteljima. Nisam vidio da je ijedna informacija prikrivena. Vrlo kvalitetno su komunicirali.”

Hoće li se promijeniti javno mnijenje u Hrvatskoj oko sudjelovanja hrvatskih snaga u Afganistanu?

“NIkada nije bilo, ni u jednoj državi pa tako ni u Hrvatskoj, jedinstvenosti oko angažiranosti u mirovnim misijama. Vratio bih se na borbu protiv ilegalnih migracija. Mi se možemo odlučiti boriti protiv toga na našim granicama, a možemo se pokušati boriti protiv toga na području odakle izviru. Tako je isto s pitanjem terorizma. Da nije mirovnih misija u Afganistanu i drugim kriznim područjima, pritisak migracija na Europu i druge dijelove svijeta bio bi znatno veći. RH je bila primatelj pomoći, Hrvatska je danas pružatelj pomoći. Naše iskustvo i naša znanja, nažalost uz žerve, u postizanju mira u svijeta moraju imati ulogu.”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram