Predsjednica Republike Kolinda Grabar Kitarović od 28. do 31. srpnja boravit će u Izraelu. Prvi je to državnički posjet toj državi, u sklopu kojeg će se susresti s izraelskim predsjednikom Reuvenom Rivlinom, premijerom Benjaminom Netanyahuom i predsjednikom Knesseta Yulijom Yoel Edelsteinom, doznajemo neslužbeno s Pantovčaka.
Ovaj posjet bio je planiran odmah nakon što je propao posao s nabavkom izraelskih borbenih zrakoplova jer je objema zemljama važno nastaviti graditi odnose bez obzira na “slučaj” avioni.
I dalje se nastavljaju pregovori oko vojne suradnje, pa će tako biti riječi i o izgradnji tvornice streljiva u Hrvatskoj.
“Odnosi su već na pravom kolosijeku otkad sam došao u Hrvatsku prije šest mjeseci. Pokušavao sam gurati stvari naprijed, različite teme i pitanja, npr. kibernetičku sigurnost, inovacije, visoku tehnologiju, poljoprivredu, medicinu. Postoji puno potencijala za suradnju, a ljudski potencijal je snažan i u Hrvatskoj i u Izraelu i zašto ih ne bismo ujedinili? To je win-win situacija”, istaknuo je u intervjuu za N1 izraelski veleposlanik Ilan Mor.
Što se tiče gospodarskih projekata na Pantovčaku posebno ističu potpisivanje sporazuma o suradnji riječke luke s najvećom izraelskom lukom Haifom, a razgovarat će se i o obnovi izravne zračne linije Zagreb- Tel Aviv.
Predsjednica će također biti kuma katamaranu koji je izgrađen u ugljanskom brodogradlištu.
Predsjednica će posjetiti i Yad Vashem, a obnovit će se i Memorandum o suradnji dviju zemalja na poučavanju holokausta.
Iako su njezini prethodnici, bivši predsjednici Stjepan Mesić i Ivo Josipović svojedobno održali govore u Knessetu pri čemu su se ispričali za zločine počinjene za vrijeme NDH-a, govora predsjednice nema jer u ovom trenutku Knesset ne zasjeda.
“Povijest je ono što povezuje Izrael i Hrvatsku, to ne možemo izbjeći. Holokaust je jedna od ključnih komponenti identifikacije nas kao države Izrael, kao i u Hrvatskoj, holokaust igra vrlo važnu ulogu. Ne možete ga poreći, ne možete pogledati na drugu stranu, morate se suočiti. Mislim da su koraci isprike, preuzimanja odgovornosti, oni u pravom smjeru.
Nitko nikoga ovdje ne optužuje, ne upire prstom govoreći “vi ste krivi”. Govorimo o preuzimanju odgovornosti za budućnost, za mlade generacije, da im ispričamo pravu priču o onome što se ovdje događalo između 1941. i 1945. godine”, zaključio je izraelski veleposlanik u razgovoru za N1
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter| Facebook | Instagram.