U Splitsko-dalmatinskoj županiji nema mjesta za odlaganje građevinskog otpada

Vijesti 09. ruj 201916:13 > 16:22
Ilustracija

Dva mjeseca nakon uhićenja vodeći ljudi splitske komunalne tvrtke Čistoća, između ostalog zbog nepropisnog odlaganja različitih vrsta otpada na gradski deponij Karepovac, drugi najveći grad u državi našao se u ozbiljnom problemu - na području Splita, ali i županije, još uvijek ne postoji mjesto i način za legalno deponiranje građevinskog otpada.

Nakon špice turističke sezone tradicionalno započinje doba preuređenja stanova i apartmana, a u problemu su svi: Od građana, preko komunalaca, do gradskih službi. Pojednostavljeno rečeno, svi su prisiljeni činiti prekršaje, piše tportal

“Jednoj tvrtki platili smo odvoz kamiona “šute”, ostataka betona i materijala iz kupaonice. Pola sata kasnije prepoznali smo naš otpad pored obližnjeg kontejnera za smeće: naprosto su ga prevezli pedesetak metara dalje i iskrenuli nasred ulice”, požalila se jedna splitska obitelj koja je prošlog tjedna preuređivala stan.

Slični incidenti zasad su pojedinačni, ali sve češći: primijećeno je nicanje sve većeg broja divljih mikrodeponija u Splitu i okolici, ponekad i na privatnim parcelama. Njihovi vlasnici čak oklijevaju prijaviti problem jer su po zakonu dužni održavati vlastite parcele, odnosno počistiti nered koji je napravio netko drugi. Na javnim površinama ovaj otpad po prijavama gradskih službi prikuplja privatna koncesionarska tvrtka, no i ona je u problemu jer nema kamo s njime.

Gradsko vijeće Splita idućeg ponedjeljka održat će tematsku sjednicu upravo na temu gospodarenja otpadom i Karepovca. Već za ponedjeljak poslijepodne zakazan je sastanak svih zainteresiranih strana. ‘Gradovi Split, Solin i Kaštela nastoje postići dogovor s tvrtkom Cemex oko lokacije napuštenog kamenoloma, gdje bi se moglo otvoriti odlagalište za ovu vrstu otpada – no i ono ne smije biti obični deponij jer se veći dio takvog otpada sortira, obrađuje i pretvara u novu sirovinu’, kazao je sugovornik iz splitske gradske uprave.

Prethodno se na isti način pokušalo aktivirati napuštene kamenolome u obližnjoj Žrnovnici i Srinjinama, no odustalo se zbog protivljenja lokalnih vlasti i stanovništva.

Lokaciju za odlaganje građevinskog otpada bila je dužna osigurati Splitsko-dalmatinska županija, ali je tu obvezu prenijela na gradove i općine koje su dosad bile inertne. Na prostoru od Ploča na jugu do Trogira na sjeveru, prostorno najvećoj hrvatskoj županiji s pola milijuna stanovnika, pritisak je sve veći, a ekološki incidenti sve su izvjesniji.

I građani i tvrtke obraćaju nam se na dnevnoj bazi, no nemamo im što kazati: takvu vrstu otpada ne zaprimamo na Karepovac, s njime nemamo veze, niti ih imamo komu uputiti. Očekujemo da će se pritisak dodatno pojačati u idućih mjesec dana, kada krene masovno ‘štemanje’, kopanje i preuređivanje’, kazali su za tportal iz novog vodstva splitske komunalne tvrtke Čistoća.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.