To jučer je bio pritisak na novinare, sve građane i slobodu govora u Hrvatskoj, komentirao je Gordan Duhaček jučerašnje uhićenje i presudu u N1 Studiju uživo.
“S jedne strane je začuđujuće, ali to mi se čini kao još jedan događaj u nizu, imali smo slučaj kolegice Đurđice Klancir s izlikom da nisu mogli utvrditi identitet, netko dovikne premijeru Ćaća pa završi iza rešetaka na nekoliko sati”, rekao je.
“Policija očito ima svoje preference koje dolaze iz kulture koja vlada u policiji i politike koja upravlja policijom. Dvostruke konotacije su rezervirane “Za dom spremni” što se tiče našeg premijera, a punk parola je posve zakonski neprihvatljiva. U Hrvatskoj represivni aparat mnogo više gazi pankere nego što se bavi problemom ustaštva”, smatra Duhaček.
Cijelo vrijeme bio dostupan policiji
Opisao je kako je došlo do razvoja situacija koja je kulmnirala njegovim jučerašnjim uhićenjem.
“Prvi slučaj se dogodio kada sam napisao ACAB na Twitteru. Došla je policija u redakciju da me potraži, ali nisam bio ondje, dobili su moj broj mobitela i nisu mi se javili. Kasnije je urednica zvala da se raspita o čemu je riječ, ali joj nisu htjeli reći.
Drugi put je bilo prije dva, tri tjedna oko prepjeva Vile Velebita. Kada su me nazvali rekao sam da sam u BiH, ali sam i rekao da sam spreman doći u Zagreb. Tada mi je inspektor rekao da nije važno i da navratim kod njih u Heinzelovu.
Na granici u Županji su me u subotu zaustavili i dali mi dva papira. Jedan vezano za objavu na Twitteru u kojoj sam napisao ACAB, a za drugo je bilo da se moram javiti u Heinzelovu u ponedjeljak u 8.30.
#related-news_0
Kako sam letio u ponedjeljak, došao sam u nedjelju u 14.30 u postaju, objasnio situaciju, ponudio da im fotokopiram sve papire. Pitao sam da li mogu sutra letjeti, hoće li biti problema, a onda mi je policajac rekao da neće biti problema, da je upisao podatke i da će proslijediti inspektorici koja je na tom slučaju, i da kada sletim u Njemačku samo da se javim toj inspektorici i objasnim joj”, opisuje Duhaček.
“U Zračnoj luci su me u ponedjeljak odveli na stranu i krenuo sam objašnjavati pa su mi rekli da oni ništa ne znaju i da će zvati u Heinzelovu. Nakon toga iz Heinzelove dolaze ljudi iz odjela za organizirani kriminal, a na pozivu je pisalo da se javim na odjel za terorizam. Ako je to nivo prekršaja zašto se sa mnom bave odjeli za terorizam i organizirni kriminal”, zapitao se.
Nakon toga iz Zračne luke ga voze u policijsku postaju na Trešnjevci. “U tri, četiri sata u ćeliji na Trešnjevci sam shvatio da je ozbiljna situacija. Do tada nitko nije spominjao uhićenje i suđenje. Na sudu su me dočekale glavna urednica Indexa i odvjetnica pa mi je bilo lakše.
Sudac dolazi u ćeliju i govori mu da prizna ili ide 30 dana u Remetinec
“Nakon što sam razgovarao s odvjetnicom ona je otišla i nakon toga dolazi sudac Krešimir Ožanić koji je rekao ‘što ćemo s vama Duhaček, najbolje bi bilo da priznate ili 30 dana Remetinca’. Tada smo se 20 minuta raspravljali. Doživio sam to kao nešto neočekivano i neprofesionalno, ne znam da se događa da sudac dođe razgovarati s optuženikom. Kada sam pitao što je s mojom braniteljicom rekao je samo: ona je gore.”
Dalje nastavlja kako je Sudac Ožanić njemu i odvjetnici praktički unaprijed rekao što želi. “Stekao sam dojam da ne želi čuti moje objašnjenje, da je već donio odluku.”
I suđenje je, kaže, bilo čudno jer je policija samo tvrdila da su im povrijeđeni osjećaji i kako je to remećenje javnog reda i mira, ali nisu dokazivali. “Meni ništa od toga nije zvučalo uvjerljivo.”
“Čini se da je ministar reterirao od jučerašnjih izjava, ono što je sinoć izjavio je bilo dosta netočno i drago mi je da će nastaviti istraživati unutar vlastite službe i mislim da je vrlo lako utvrditi jesam li bio u Heinzelovoj ,imaju kamere, osim ako im nije nestalo struje kao što se na granici događa. Ja sam morao tamo biti snimljen”, ustvrdio je.
“Onoga koji je bio kritičan prema premijeru treba spremiti jedan dan u zatvor da nauči”
Smatra da politika ima svoje određene favorite i glavne teme, a ne bi želio da policija podigne nivo represije. “Mi moramo živjeti u društvu u kojem klinci mogu hodati u majicama na kojima piše ACAB, a da ih policija ne privodi.”
Kada je riječ o satiri na Vilu Velebita pod nazivom Govna Velebita netko ga je prekršajno prijavio. “Mene tu čudi zašto policija nije odmah odbacila prijavu neko su se toliko angažirali. Mene je jučer čuvalo i obrađivalo jedno deset policajaca. Stvar je jednostavna – kao novinar često sam se bavio tom temom i pisao da se na Plitvicama stvorilo jezero govana. Nakon što smo u Indexu naganjali Ministarstvo zaštite za odgovor rekli su nam da planiraju riješiti problem kroz četiri godine.
#related-news_0
Kontekst objave je apsolutno jasan da je riječ o satiričkom osvrtu. Pravosuđe je na tu satiru reagiralo na način da je u optužnom prijedlogu policije pisalo da su povrijeđeni moralni osjećaji građana, nisu definirali ni kojih građana ni koji osjećaji ni na koji način. Naredali su to bez konteksta i sutkinja je odlučila da će u četvrtak donijeti presudu”, opisao je Duhaček.
Najavio je da će se naći sa svojom odvjetnicom. “Mislim da ćemo poduzeti još neke pravne korake.”
Duhaček je istaknuo i kako je jučer kroz čitav taj proces što god on rekao svi su imali unaprijed određeno mišljenje. “Unaprijed sam bio optužen i osuđen. I u policiji su donijeli optužni prijedlog i onda me pitali što kažem na sve.
Ovo je bila kombinacija atmosfere u društvu i kako glava policije tretira što je poželjno i nepoželjno i kako se premijera ne smije prozvati. Ja sam ga u tekstovima prozvao oštro i ovo je da se nekoga tko je bio kritičan prema premijeru i i politici da ga se jedan dan spremi u zatvor da nauči”, zaključio je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter| Facebook | Instagram.