Iz Državnog sudbenog vijeća odgovorili su na upit N1 o ponašanju suca Općinskog prekršajnog suda u Novom Zagrebu prema novinaru portala Index.hr Gordanu Duhačeku. Zanimalo nas je bave li se tim slučajem i kakva je procedura.
U svom odgovoru Državno sudbeno vijeće navodi kako u djelokrug Vijeća spada, među ostalim, imenovanje sudaca, imenovanje i razrješenje predsjednika sudova, odlučivanje o imunitetu sudaca, premještaj sudaca, vođenje stegovnog postupka i odlučivanje o stegovnoj odgovornosti sudaca….
Dalje ističu kako ne postoji osnova po kojoj bi DSV bilo ovlašteno komentirati sudski postupak odnosno ponašanje konkretnog suca.
“No, možemo vas izvijestiti da ukoliko postoji sumnja da je sudac Općinskog prekršajnog suda u Novom Zagrebu, u obavljanju dužnosti suca počinio neko od stegovnih djela iz članka 62. stavak 2. ZDSV-a, isti bi eventualno, pred ovim Vijećem, mogao odgovarati za počinjenje konkretnog stegovnog djela”, stoji u odgovoru.
Dalje DSV navodi da dužnost pokretanja stegovnog postupka protiv suca, za kojeg postoji osnovana sumnja da je počinio stegovno djelo, ima predsjednik suda ili osoba ovlaštena za obavljanje sudske uprave u sudu u kojem taj sudac obnaša sudačku dužnost, s time da taj postupak još mogu pokrenuti i ministar nadležan za poslove pravosuđa, predsjednik neposredno višeg suda, predsjednik Vrhovnog suda Republike Hrvatske i sudačko vijeće.
“Nema dakle dvojbe da, sukladno navedenoj zakonskoj regulativi, Državno sudbeno vijeće nije ovlašteno pokrenuti stegovni postupak protiv suca, kao što taj postupak nisu ovlaštene pokrenuti niti stranke u postupku. Državno sudbeno vijeće može, tek u okviru stegovnog postupka pokrenutog na prijedlog neke od osoba ovlaštenih na pokretanje tog postupka, utvrditi da je sudac odgovoran za počinjeno stegovno djelo, te mu za tu povredu izreći odgovarajuću kaznu”, piše u odgovoru DSV.
Dalje nastavljaju da ako postoji sumnja da su se u ponašanju konkretnog suca ostvarila obilježja nekog konkretnog kaznenog djela, to je u nadležnosti nadležnog državnog odvjetništva, a ne Državnog sudbenog vijeća.
Podsjećaju i da su prema odredbi članka 106. Zakona o sudovima suci pri obavljanju dužnosti i u svoje slobodno vrijeme dužni poštovati zakon i Kodeks sudačke etike koji utvrđuje etička načela i pravila ponašanja sudaca radi čuvanja dostojanstva i ugleda sudačke dužnosti.
“Prema tim etičkim načelima, sudac svoju dužnost mora obnašati nepristrano te se u obnašanju sudačke dužnosti mora na jednaki način odnositi prema svim sudionicima u postupku. Svatko ima pravo ukazati na ponašanje suca suprotno odredbama Kodeksa sudačke etike, a o konkretnoj povredi Kodeksa odlučuje nadležno sudačko vijeće”, zaključuju iz DSV-a.
Podsjećamo, Gordan Duhaček je u našem programu izjavio da mu je sudac došao dok je bio u pritvoru i rekao ‘što ćemo s vama Duhaček, najbolje bi bilo da priznate ili 30 dana Remetinca’.
Opširnije iz razgovora s Duhačekom čitajte OVDJE.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter| Facebook | Instagram.