Gost Dnevnika bio je glavni urednik portala Morski.hr Jurica Gašpar koji se osvrnuo na odluku o prestanu aktivne potrage za sedmoricom nestalih pomoraca s Bourbon Rhodea.
“Šanse su velike i to je pokazala praksa, bilo je do sada situacija da su pomorci nađeni i puno duže nakon 30 dana što se priča da su za toliko opremljene splavi da šest osoba preživi. Oni su u tropskom pojasu gdje je prosječna temperatura 26 pa im ne prijeti smrzavanje, jedino bi im problem mogla biti dehidracija, ali na tom području ima kiše i splavi mogu skupljati i kišnicu pa bi se potraga trebala produžiti,a ne skratiti.”, rekao je Jurica Gašpar.
Na pitanje smatra li da su odgovorni uvjereni da nema više smisla pretraga kaže kako čisto sumnja da se radi o uvjerenju i da je isključivo novac u pitanju.
“Radi se o velikom prostoru i sad sam dobio informacije da je na rubnom dijelu gdje se traže pomorci da su na površini od 24 Hrvatske samo tri broda. To nisu prometne rute brodova, a prostor je od kopna udaljen koliko Zagreb od Moskve.
Ako bi se išlo pretraživati zrakoplovom on bi morao biti opskrbljivan gorivom u zraku, trebale bi doći ili vojne fregate s helikopterima i dopunjavati zrakoplov gorivom u zraku.
Dosta su ljudi emotivno uključeni i mislim da je jedino pritisak na diplomaciju isključivo jedino rješenje jer vrijeme curi.”
#related-news_0
Kada je riječ o upotrebi tehnologije, zrakoplova, satelita kaže kako mu je pukovnik Hrvatske vojske s iskustvom u potrazi rekao da se zna dogoditi da su zamijenili komad smeća ili kornjaču s čovjekom, puno puta se dogodi da zamjenite nešto.
“Sateliti pomažu, ima ih dovoljno, tu su termovizijske kamere, ali svu tu tehnologiju treba dovesti nasred oceanaa. Čini mi se da su financije isključivi problem, ali nisu nepremostiv problem jer je ljudski život najskuplji.”
Komentirao je i jučerašnju lažnu vijest da su pomorci pronađeni. “Stvorila se društvena histerija i navijačko gledanje na stvari koje su u stvarnosti surova zbilja.”
Kaže da su naišli na brod koji je imao čudnu putanju, ali da se uvijek može dogoditi da se nađe nešto nasred oceana. Taj brod je bio 400 nautičkih milja od mjesta potrage, a tri sata je kružio oko određenog mjesta.
Preostaje, kaže Gašpar, i nada da će struje dovesti splav do plovnog područja prema Americi.
“Atlantik je specifičan jer se njime putovalo od Kolumba koristeći morske struje, nije nevjerojatno očekivati da će se negdje pojaviti, ali njihovo zdravlje je upitno zbog broja dana na moru i treba se moliti da ih nađemo žive i zdrave”, zaključio je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.