Odbor za veterane predlaže amandman da 8. listopada ostane praznik, kao Dan neovisnosti, a da umjesto njega 22. lipnja, Dan antifašističke borbe postane spomendan i bude radni dan.
Odbor za veterane predložio je i amandman da 18. studenog bude Dan sjećanja na žrtve velikosrpske agresije u Domovinskog ratu, javila je naša reporterka Tina Kosor Giljević.
Odbor za veterane predlaže i amandman da 18.studenog bude Dan sjećanja na žrtve velikosrpske agresije u Domovinskog ratu. #n1info pic.twitter.com/LfMjPrKVsd
— Tina Kosor Giljevic (@tkosor) November 6, 2019
Podsjetimo, predsjednik Vlade Andrej Plenković predstavio je na sjednici Vlade početkom listopada novi kalendar obilježavanja blagdana i spomendana, izrazivši uvjerenje da će takav način obilježavanja biti primjereniji i bolji te omogućiti da se izbjegne svaka nedoumica, konfuzija i nedorečenost.
Odbor za veterane predlaže amandman da 8.listopada ostane praznik, a da umjesto njega 22.lipnja Dan antifasizma postane spomendan i bude radni dan #n1info #praznici pic.twitter.com/bFfdTTQdHg
— Tina Kosor Giljevic (@tkosor) November 6, 2019
Plenković je predstavio popis predloženih novih blagdana prema kojem bi Dan državnosti bio 30. svibnja, a ne 25. lipnja kao dosad. Tog datuma 1990. bilo je konstituiranje prvog višestranačkog demokratskog Sabora, napomenuo je Plenković, a tim prijedlogom se Dan državnosti vraća na datum na koji se obilježavao do 2001. godine.
Druga promjena odnosi se na 18. studenoga koji postaje Dan sjećanja na žrtve domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.
“Na ovaj način mislim da ćemo u budućem kontekstu obilježavanja toga dana imati vrlo jasan i bitan trokut – 30. svibnja Dana državnosti, 5. kolovoza koji ostaje Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja, i u konačnici 18. studenoga kao Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje”, kazao je Plenković.
Plenković je istaknuo da će u prijedlogu zakona modificirati nekoliko spomendana i uvesti promjene te je napomenuo kako spomendani nisu neradni dani. Tako će 15. siječnja uz Dan međunarodnog priznanja postati i Dan mirne reintegracije Hrvatskog Podunavlja. 9. svibnja obilježavat će se kao Dan Europe i Dan pobjede nad fašizmom.
Dan neovisnosti bi se prema novom prijedlogu obilježavao 25. lipnja, na dan na koji se dosad slavio Dan državnosti, a 8. listopada postao bi Dan Hrvatskog sabora. 23. kolovoza obilježavat će se Europski dan sjećanja na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima – nacizma, fašizma i komunizma.
Više pročitajte OVDJE.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.