Jaka ciklona i dalje ne posustaje. Nakon kratkog predaha obalu je ponovno zahvatilo olujno jugo koje donosi visoke valove i poplave. Donosimo vremensku prognozu naše meteorologinje Tee Blažević i najnovije informacije o razvoju situacije.
Fronta je prešla preko Istre i idućih će sati zahvatiti i južnije predjele obale, gdje je izražena plima.
Visoki su valovi, uslijed olujnog juga, te se treba ponovno pripremiti na poplave u predjelima uz Jadran, javlja Tea Blažević.
Državni hidrometeorološki zavod izdao je crveni meteoalarm za Jadran zbog jakog i olujnog juga. To znači da je vrijeme vrlo opasno i podrazumijeva visoku razinu opasnosti za zdravlje, pa i za život opasne situacije, posebice pomorcima. Također, prisutan je i značajan rizik od štete za obalnu infrastrukturu.
Kako to izgleda u praksi pogledajte na fotografijama iz Kaštela Novog naše reporterke Jelene Tešije.
Priroda još jednom pokazuje svoju moć. Rive u Kaštelima dijelom poplavljene, jako jugo stvara velike valove, prevrće kontejnere. Mještani se protiv nevremena bore i vrećama s pijeskom. #nevrijeme #n1info pic.twitter.com/SMyisKjMn4
— Jelena Tešija (@JelenaTesija) November 17, 2019
Da stvar bude još nepovoljnija, u isto su vrijeme prisutni i plima i veliki valovi koji bi mogli donijeti nove poplave u mjestima uz obalu.
Ovako to izgleda kada jugo pokaže svoju snagu.
#Kaštela: #nevrijeme polako stiže u Dalmaciju. U Kaštel Novom jaki udari juga nabacuju more na rivu. Grmljavinsko nevrijeme s pljuskovima tek se očekuje. #n1info pic.twitter.com/78o2x2qlpw
— Jelena Tešija (@JelenaTesija) November 17, 2019
Od Dubrovnika do Rijeke, brojne brodske, katamaranske i trajektne linije su otkazane.
U Istri plima, kiša i munje
Do 14 sati u Istri je mjestimice pala obilna kiša. Najobilnije količine zabilježile su sljedeće postaje: Mekiši kod Vižinade (32 mm), Žminj (31 mm), Špinovci (30 mm) i Žužići (29 mm). U Pazinu je palo 21 mm, Rovinju 15 mm, Umagu 12 mm, a u Puli i tek Poreču 7 mm, javlja Istramet.
Velike količine kiše mjestimice su uzrokovale bujice, naročito na području Vižinade, no čini se da šteta nije bilo. Kišu je pratila i velika grmljavinska aktivnost, samo na istarskom području za vrijeme prolaska fronte zabilježeno je više od 2000 udara munja.
Najjači udari juga zabilježeni su na Barbanštini. Istrametova postaja u Draguzetima izmjerila je 25 m/s ili 90 km/h. U Puli i Krku su udari dostizali 23 m/s (83 km/h), Umagu 22 m/s (79 km/h), a spomenimo i Poreč sa 17 m/s (61 km/h).
Zabilježena je i izražena plima, naročito jutros kada je bila i astronomska klima. More je prelijevalo rivu u Rovinju, Poreču, te mjestimice u Novigradu i Umagu, no prema trenutnim informacijama, nije bilo većih šteta.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.