Potpredsjednica Europske komisije (EK) i povjerenica za demografiju i demokraciju Dubravka Šuica u intervjuu za Novi list govori o planovima za svoj mandat.
Na početku razgovora opisala je što smatra najvećim problemima Europske unije danas.
“Svijet se danas neizmjernom brzinom suočava s klimatskim, tehnološkim i demografskim promjenama koje mijenjaju naša društva i način života. Strelovit napredak tehnologije i digitalizacija prednosti su modernog doba, ali one nose i određene opasnosti. Internet je preplavljen lažnim vijestima, a populizam je u stalnom porastu.”
“Građani osjećaju otuđenost od institucija i donositelja odluka i na nama je da taj fenomen riješimo. Nova Europska komisija u kojoj imam čast obnašati dužnost potpredsjednice za demokraciju i demografiju, nizom mjera koje je predstavila predsjednica Ursula von der Leyen suočit će se upravo s tim problemima i na pozitivan i transparentan način građanima približiti naše odluke. To je već i sada jasno, s obzirom da je nakon samo jedanaest dana od početka mandata Komisija predstavila Europski Zeleni sporazum kojim se kroz ulaganje u čistu energiju i poticanje kružnog gospodarstva čini prvi korak prema Europi kao klimatski neutralnom kontinentu do 2050. godine. Ovo je prva u nizu velikih mjera kojom pokazujemo kako je Europa spremna biti predvodnik u svijetu i nositi se s izazovima s kojima se suočava”, kazala je Šuica za Novi list.
Pitanje demografskih promjena i problema iseljavanja bit će u fokusu njenog rada
“Pitanje demografskih promjena i problema iseljavanja, posebice iz istočnog dijela Europske unije prema zapadu, ali i iz ruralnih u urbana područja, bit će svakako u fokusu mog rada u Europskoj komisiji. U tom području istaknula bih tri ključna koraka, odnosno projekta na kojima ću raditi: izvješće koje ću predstaviti do kraja ožujka 2020. godine, a koje će nam dati jasnu sliku demografskog stanja u Europskoj uniji te nam poslužiti kao temelj za sve daljnje akcije i prijedloge koje planiramo.”
#related-news_0
“Drugi dio odnosi se na tzv. Zeleni papir o aktivnom starenju, u kojem će nam cilj biti pretvoriti dosadašnji izazov starenja stanovništva u nove prilike i mogućnosti, pri čemu ćemo se fokusirati na “srebrnu ekonomiju”. Također, u svrhu sprječavanja masovnog iseljavanja iz ruralnih u urbana područja, predstavit ću dugoročnu viziju za ruralna područja u cilju ostvarivanja njihovog punog potencijala te stvaranja novih središta zdravog i kvalitetnog života”, istaknula je Šuica.
“Činjenica je da ponekad postoji demokratski deficit u funkcioniranju institucija”
Rekla je i kako ocjenjuje stanje demokracije u Europi.
“Činjenica je da ponekad postoji demokratski deficit u funkcioniranju institucija. Poznato je da su u svibnju europski građani izašli na europske izbore u rekordno velikom broju i time jasno dali do znanja da žele biti uključeni u funkcioniranje europskih procesa, ali i da žele odlučno postupanje europskih političara. U sljedećim mjesecima raspravljat ćemo o poboljšanju procesa “Spitzenkandidata” u postupku odabira predsjednika Europske komisije kao i pitanju transnacionalnih lista. To su važne teme za demokratski legitimitet i transparentnost europskih politika. Ranije sam spomenula porast populizma kao ozbiljan problem s kojim se Unija suočava i zbog toga je važno kontinuirano održavati dijalog s građanima, a ne samo jednom u pet godina.”
#related-news_0
Što se tiče kontroverze oko vrijednosti njene osobne imovine kada se govorilo da je vrijednost imovine oko pet milijuna eura, Šuica je rekla kako je to lažna vijest.
“Svakako se ne radi o iznosu od 5 milijuna eura, to je bila lažna vijest koju je netko zlonamjerno plasirao u javni prostor. Imovina naše obitelji je uvijek deklarirana sukladno pravilima institucija u kojima sam obnašala dužnosti, bilo to u Gradu, Saboru, Europskom parlamentu ili sada u Europskoj komisiji”, rekla je Šuica u intervjuu za Novi list.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.