Stručnjaci zabrinuti predsjedničinim spominjanjem tajnih službi

Vijesti 18. pro 201920:46 > 20:54
Ilustracija

Cijeli dan nakon televizijskog sučeljavanja predsjedničkih kandidata na HTV-u u medijima se provlači izjava predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović da je njoj problem što se mora “baviti korupcijom u samim (tajnim) službama, u SOA-i, VSOA-i. Mislim da je došlo vrijeme da se pomladi, da se zaposle mladi ljudi koji nisu korumpirani i koji će raditi profesionalno.”

Izjava da je korupcija zahvatila i same tajne službe odjeknula je skandalozno. Izazvana je, doznaje se, bura u cijelom sigurnosno-obavještajnom sustavu, a zatraženo je i objašnjenje od Pantovčaka, piše Večernji list

Stiglo je i pojašnjenje pa se vidi da je tu riječ o slučaju od prije 7 ili 8 godina te dugogodišnjem suđenju čelnicima VSOA-e Ognjenu Preostu i Darku Grdiću, optuženima za otuđenje državnog novca. Predsjednica kaže da je korupciju u sustavu naslijedila od Ive Josipovića i Zorana Milanovića te da je bivši ministar obrane Kotromanović umirovljenjem Preosta i Grdića spasio od nečasnog otpusta.

Predsjednica i dalje govori o stanju u SOA-i premda se “pronevjera velikog novca” događala u vojnoj obavještajnoj, VSOA-i.

– U SOA-i je sada stanje malo bolje, ali treba krenuti zapošljavati mlade i obrazovane ljude, stručne u kibernetici i na taj način riješiti velikim dijelom i korupciju – nastavlja.

Stručnjaci za sigurnost zbunjeni su time što je predsjednica u žižu izborne utrke ničim izazvana stavila SOA-u, bez razloga, zbog pronevjere “lanjskog snijega” u vojnoj obavještajnoj službi. Neki od stručnjaka tumače to nenamjernim i novim lapsusom predsjednice, dok drugi ističu kako ta tema sigurno nije predmet za izbornu bitku, nego pokretanje sustava civilnog nadzora službe putem mjerodavnog saborskog odbora.

Kakvom se to korupcijom “u SOA-i i drugim službama” bavi predsjednica, zašto traži pomlađivanje i znači li to da današnji zaposlenici zbilja nisu pošteni i profesionalni – nije jasno ni stručnjaku za sigurnost, dekanu VERN-a Vlatku Cvrtili.

– Radi se o vrlo čudnom, ali i ozbiljnom istupu – kaže. Neki bivši djelatnici hrvatskih tajnih službi upozoravaju da je i ranije, pod egidom “pomlađivanja”, u službama provedena “sječa” pedesetogodišnjaka pa su često ostajale i bez najiskusnijih i najkvalitetnijih.Iznenađuje što i nakon “pojašnjenja” predsjednica i dalje govori kako je sada u SOA-i “malo bolje”. Ona je, naime, ta koja je izravno i u suradnji s premijerima smjenjivala i postavljala čelne ljude hrvatskog obavještajno-sigurnosnog aparata.

Početkom 2016. poduzela je naglu smjenu ravnatelja SOA-e Dragana Lozančića. Kako je to proglasila mimo dogovora s premijerom Oreškovićem, došlo je do višemjesečne blokade rada SOA-e. Tada je na njezin prijedlog imenovan ravnatelj Daniel Markić. Godinu dana poslije premijer Plenković Lozančića “rehabilitira” i smješta ga u Državnu upravu za zaštitu i spašavanje, da bi sada bio savjetnik ministra Božinovića.

Na čelo VSOA-e došao je još u srpnju 2015. general Ivica Kinder, kojemu je 2019. produljen mandat, a na to je mjesto stigao iz vojnog kabineta predsjednice RH. Na čelnu funkciju predstojnice Ureda Vijeća za nacionalnu sigurnost (UVNS) 2017., također iz Ureda predsjednice, stigla je njezina savjetnica Maja Čavlović. Predsjednica je, dakle, izravno formirala obavještajni vrh zemlje pa još više iznenađuje što ih sada ovako problematizira.

Miroslav Škoro traži hitnu reakciju nadležnih državnih tijela te predsjednicu smatra “krajnje neozbiljnom političarkom koja dozvoljava potpunu eroziju sigurnosnog sustava”. Sličnu izjavu dao je i Kotromanović (SDP), kojemu je teško prodrijeti u glavu naše predsjednice, a po svemu što je čitao, “najveća ugroza za sigurnosne službe RH jest ona”. Reagirala je i bivša premijerka Jadranka Kosor koja misli da se “Plenković na predsjedničinu izjavu o SOA-i uhvatio za 
 glavu!”.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.