"Svakako će prevagu u BiH na izborima odnijeti kandidatkinja HDZ-a"

Vijesti 03. sij 202012:46 > 13:02
N1

U Bosni i Hercegovini je registrirano oko 93.000 birača koji mogu glasati na hrvatskim predsjedničkim izborima, od čega ih je samo u Mostaru oko 48.000. U BiH se glasa na 44 biračka mjesta, od kojih je u Mostaru njih 19. Politički analitičar Milan Sitarski za N1 komentirao je u Mostaru kakav ishod izbora očekuje.

“Svakako će prevagu u Bosni i Hercegovini na predsjedničkim izborima odnijeti kandidatkinja HDZ-a, nije to moja neka velika analitičarska mudrost, ovdje tradicionalno njihovi kandidati odnose prevagu. Pitanje je samo koliko će ljudi glasati”, kazao je Milan Sitarski.

Iako je na prethodnim izborima aktualna predsjednica dobila velik broj glasova u BiH, Sitarski kaže kako oni nisu bili apsolutno presudni.

“Često se donose teze o tome kako glasovi iz dijaspore presude na izborima. U dijaspori je bila razlika od 30.000 glasova u njenu korist, ali na razini cijeloig biračkog tijela je bila manja.

VEZANE VIJESTI

Izborni organi su pojačali izbornu strukturu u Bosni i Hercegovini, no bilo bi bolje da se i u gradovima koji nemaju konzulate omogući glasanje. Odaziv birača će u drugom krugu vjerojatno biti veći nego u prvom krugu. Taj se proces ne bi trebao odvijati anarhično, no postoje kapaciteti za pravedne i fer izbore i treba još ojačati izbornu strukturu”, rekao je Sitarski. 

Kako bi se odrazila pobjeda Zorana Milanovića ili ostanak aktualne predsjednice na odnose Hrvatske i Bosne i Hercegovine?

“Ne bi se značajno odrazilo ni njen ostanak ni njegov dolazak, oni pripadaju jednom općem konsenzusu politike u BiH. Hrvatima je jednakopravnost ugrožena na više načina, već 3. put imamo Komšića kojeg su izabrali Bošnjaci, a imamo i tužan primer na razini federacije gdje je od 2011-2014. godine ovdje bila vlada koja nije imala podršku većine. Hrvati se u BiH lišavaju konstitutivnosti i jednakopravnosti. Hrvatska bi se mogla iz dobre namjere posvetiti lobiranju i objašavanju pred europskom javnošću o tome što se događa u BiH. Hrvati se ne žele izdvojiti iz BiH, nikada se nisu založili za ukidanje zastupničnog doma.

Bitno je da svaki nadrod ima mogućnost biranja svojih predstavnika u organe vlasti koji su namijenjeni predstavljanju naroda”, rekao je Sitarski. 

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram