Predsjednica Sindikata trgovine Zlatica Štulić u Newsroomu je govorila ukidanju rada nedjeljom i pregovorima koje Sindikat trgovine vodi s Ministarstvom gospodarstva poduzetništva i obrta.
“Da bi se ukinuo rad nedjeljom, trebali bi se mijenjati Zakon o trgovini i Zakon o radu. Ministar Darko Horvat primio je predstavnike Sindikata trgovine Hrvatske i Saveza samostalnih sindikata. Iznijeli smo mu kakav je naš stav o radu nedjeljom, da se već dugo borimo za slobodnu nedjelju. Dali smo konkretan prijedlog, da se regulira rad tijekom cijelog tjedna i da se nedjelja utvrdi kao neradni dan. Mi smo predložili pet radnih nedjelja, a čuli smo se razmišlja o 8-12, i rečeno nam je da se na zakonu radi.
Radne nedjelje birao bi poslodavac, a u nedjeljama koje bi radio bi i adekvatno morao platiti radnike, a moglo bi se i lakše kontrolirati tko kada radi”, rekla je predsjednica Sindikata trgovine Zlatica Štulić.
“Mi sada u Hrvatskoj imamo situaciju da svaka trgovina može raditi 0-24 svih 365 dana u godini, dok u Austriji mogu raditi 11 sati na dan i to šest dana tjedno. U Hrvatskoj dakle može raditi 168, a u Austriji 72 sata.
Smatramo da to treba regulirati i da nedjelju treba osloboditi rada, jer trgovina nije sektor koji mora raditi nedjeljom. Naši radnici očekuju da se napravi reda u tom resoru. Mi smo izrekli svoj stav, ministar je rekao da razumije i da će biti još razgovora sa Sindikatima i poslodavcima, i da će zakon ići u proceduru kada dođe do suglasja”, rekla je Štulić.
Nedjeljom je promet najmanji
Poslodavci nisu suglasni, neki misle da će to biti udar za cijelo gospodarstvo. Ima li to utemeljenja?
“Mi smo kao Sindikat i Savez za neradnu nedjelju tražili podatke i to uspoređivali s naprednijim zemljama na koje se želimo ugledati i vidjeli smo da je nedjeljom promet najmanji prema fiskalizaciji računa.
Najudarniji dani su petak i subota i nemamo dilema da će se promet od nedjelje pretočiti u dane prije ili nakon nedjelje. Hrvatski građanin ima novca koliko ima i može ga potrošiti i u sedam i u šest dana tjedno. Nedjelja je dan komocije u kojem mogu ili otići po nešto što su zaboravili, ili prošetati po trgovačkim centrima i ubiti vrijeme.
Trgovina je ekonomska djelatnost, ona ne zabavlja građane. Oni su tamo da obave kupnju, a drugi da prodaju. Treba brinuti o radnicima, naši članovi očekuju da ne rade nedjeljom”, rekla je Štulić.
Dodala je kako takav prijedlog nije neustavan.
“To nije neustavno, a mnoge uređene zemlje imaju uređeno radno vrijeme trgovina. U Austriji se zna da se na Badnjak radi, primjerice, do 15 sati, i ne radi se ni duže ni kraće, nego onako kako je propisano zakonom. I ovdje treba uzeti u obzir mišljenje ustavnih stručnjaka, jer će biti iznimki kao što su zračne luke, autoceste i slično. Sve treba dobro priučiti i pripremiti”, rekla je Štulić.
Kazala je ikako puno poslodavaca podržava njihovu inicijativu, među kojima su i Konzum, Pevec, NTL, Tommy, Lonia…
“Oni smatraju da neće ništa izgubiti ako se odredi drugačija regulacija radnog vremena”, rekla je.
#related-news_0
Utječe li nedostatak radne snage na to da se nedjelja uvede kao neradni dan?
“Nedostatak radne snage je samo apostrofirao ovo pitanje. Poslodavci bi se mogli bolje organizirati kada bi se rad nedjeljom organizirao, to i oni kažu. Prošlu turističku sezonu su odradili s velikim naporima. Radili su studenti, umirovljenici, bilo je puno prekovremenih… Slobodnu bi nedjelju ljudi iskoristili za mnogo kvalitetniji privatan život”, rekla je Štulić.
Zbog male plaće, trgovcima je mala i mirovina
Je li rasla plaća zbog nedostatka radne snage?
“Neznatno je porasla, kako je povećana minimalna plaća. Najveći se broj prodavača kreće oko minimalne plaće. Specijalizirane trgovine imaju nešto veću plaću, ali plaće nisu porasle toliko da bi rad u trgovini postao zanimljiv za zapošljavanje.
Poslodavci kažu da su dostigli limite i da ne mogu više povećavati plaću, jer bi inače imali velik problem u poslovanju. Naš je interes da se poveća plaća. Jedan je dio radnika ostvario povećanje zbog neoporezivog dijela koji je vlada dopustila, ali zapravo nisu porasle plaće, i dugoročno to ide u štetu radnika. Mirovine će im biti manje. Mirovina trgovkinje je oko 2050 kuna.
Neki od poslodavaca rekli su rad nedjeljom donosi i značajno povećanje plaće, ali ako radite za 4200-4500 kuna bruto, vaš povećan rad bit će plaćen 10 kuna bruto. Kada odbijete doprinose, to je manje od jednog eura. To je nedostatno i ne može se govoriti o adekvatnom plaćanju. Svi koji u trgovini rade kažu da to ne žele, nego žele slobodnu nedjelju”, kazala je Štulić.
Dodala je kako se zalažu i za rješavanje pitanja rada blagdanom.
“U sadašnjem zakonu stoji da se blagdanom ne treba raditi, međutim nemate nikakvu sankciju. Trgovci su to uzeli zdravo za gotovo i svi rade u to vrijeme. Kada zovemo inspekciju, oni kažu da se nemamo na što pozvati jer nemamo sankciju”, rekla je Štulić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.