Na Odjelu za infektivne bolesti KBC-a Split od nedjelje navečer nalazi se zbog sumnje na koronavirus mlađi muškarac. Ministar zdravstva Vili Beroš rekao je za N1 kako će nalazi biti poznati oko 16 sati. U KBC-u Split u 13 sati održava se press konferencija.
“Muškarac je u bolnicu primljen u nedjelju, nedavno se vratio iz Kine i ima blage infekcije dišnog trakta. Budući je došao iz Kine, izolirali smo ga, uzeli brisove i poslali u Kliniku za infektivne bolesti ‘Fran Mihaljević’ u Zagreb. Nalazi će pokazati radi li se o koronavirusu”, rekao je predstojnik Klinike za infektivne bolesti KBC-a Split Boris Lukšić na press konferenciji.
“Ako testovi budu negativni, on će u doglednom roku biti otpušten”, kazao je.
Do daljnjega će ostati izoliran, a Klinika za infektologiju KBC-a Split ima osiguran prostor za izolaciju koji je odvojen od ostatka Klinike, ima zaseban ulaz te sve što je potrebno da osoba eventualno zaražena koronavirsuom bude odvojena od ostalih bolesnika, a svu potrebnu opremu za ovakve slučajeve ima i medicinsko osoblje.
Ako se potvrdi postojanje koronavirusa, pacijent će se prevesti u Kliniku za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” u Zagrebu.
Doktorica Dijana Nonković, epidemiologinja iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije kazala je kako su protokol kod koronavirusa već nekoliko puta testirali.
“Najvažniji je protok informacija između svih dionika i pravovremeno reagiranje.
Sami ljudi imaju visoku svijest o mogućnosti infekcije koronavirusom. Za zdrave osobe za sada nema nikakvih posebnih mjera, osim da kontaktiraju epidemiologa. Sve osobe koje su zdrave i koji su povratnici samo moraju biti u kontaktu s epidemiološkom službom”, kazala je Nonković.
Muškarac je hospitaliziran zbog epidemioloških razloga
Lukšić je kazao kako mogu reći da ne znaju informaciju jesu li rezultati gotovi i kako su rezultati u tijeku. “Što se tiče situacije pacijentra, stanje njegovo je stabilno. Tu su više epidemiološki razlozi, zbog mogućeg širenja infekcija.
Nonković se pak osvrnula na eventualno osnivanje karantena u slučaju pojave većeg broja slučajeva kao što to druge zemlje rade.
“To je ono što mediji imaju. Mi smo stalno u kontaktu sa zemljama Europe. Ukoliko osoba u jednom momentu bilo kakav simptom pokaže, onda epidemiološka službe obavlja razgovore s bliskim kontaktima. Mi govorimo samo o izolaciji, ne o karanteni. Bolničkoj izolaciji pacijenta”, pojašnjava Nonković.
#related-news_0
“Već su uzeti podaci o najbližim kontaktima i razgovaramo sa svim bliskim kontaktima i što se nas tiče, situacija je pod apsolutnom kontrolom”, dodala je.
Lukšić je pojasnio kako će se situacija dalje razvijati.
“Postoji jedna opcija da test pokazuje ni da ni ne. U tom slučaju treba ponoviti uzorak. Ako se ne bude moglo definirati, možda će se morati i ponoviti. Preveliki je broj poziva čim izađe da je muškarac hospitliziran zbog sumnje na koronavirus. Situacija je pod kontrolom i nadamo se da će pacijent biti negativan”, rekao je.
“Surađujemo vrlo brzo i promptno s Kriznim stožerom Ministarstva zdravstva. Nema razloga da ne ide sve rutinski kao što bi trebalo ići i da na vrijeme dobijemo rezultate pretraga”, kazao je zaključno Lukšić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.