GUP je dobro zamišljen do trenutka kada uđe u Skupštinu: Tada kreće trgovina

Vijesti 12. velj 202018:22 > 19:14
N1

Profesor Ivan Koprić s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu bio je gost Newsrooma, gdje je komentirao situaciju oko rušenja zagrebačkog Generalnog urbanističkog plana na jučerašnjoj sjednici Gradske skupštine, odnosno posljedice koje to nosi.

Na pitanje je li GUP sredstvo političke trgovine, Koprić kaže kako je u slučaju Zagreba to bio.

“U ovom slučaju je bilo tako, no inače ne bi trebalo. On bi trebao biti sredstvo prostornog planiranja, dugoročnog razvoja grada. Jedan od problema je nesavršenost te procedure. Ona je dobro zamišljena u osnovi, sa dosta izraženom ulogom prostorno planske struke i mogućnošću da se građani izjasne, sve do trenutka kada to ode u skupštinsku proceduru, kada nastupa politička trgovina – najedanput ne treba više struke…

VEZANE VIJESTI

Mislim da bi tu proceduru trebalo usavršiti, odnosno omogućiti da se i za sve naknnadne intervencije koje se pojave traži mišljenje struke i javnosti, da se opet izdigne iznad površine, a ne da padne dolje – tamo gdje se političari brčkaju u svojoj bari, dogovaraju tko će kome dati što i za što”, rekao je Ivan Koprić.

Onaj tko želi propitivati Bandića mora tražiti referendum

“Sada se govori samo o političkim posljedicama GUP-a, a s obzirom na njegov pravni okvir koji je trenutno na snazi, svatko tko želi sada hitno propitivati lik i djelo Milana Bandića mora posegnuti za referendumom – ako bi se htio izložiti tom tegovnom i rizičnom poslu. Tu treba prikupiti 20 posto potpisa birača u lokalnoj jedinici, što je ovdje veliki broj, ali je to i riskantan posao, jer se kod nas regulacija opoziva vodi kao da je referendum, što zapravo opoziv nije – i ne smije biti.

Mi smo samo dva puta imali pokušaj da se općinske načelnike opoziva, u malim općinama, no ti pokušaji nisu uspjeli. Na biralištima mora biti, kao kod lokalnog referenduma, najmanje 50 posto građana, da bi se postigla većina, te se mora postići većina veća od jedne trećine birača. Kod izbora načelnika se takvi uvjeti ne postavljaju: na izbore mogu izaći troje birača, dvoje glasaju za jednog i on pobijedi”, rekao je Koprić. 

Aktualna vlada usavršila je jačanje lokalnih dužnosnika

“Nekoliko se vlada isprsilo u jačanju lokalnih izvršnih dužnosnika, ali ova je učinila presudni korak u usavršavanju toga. Sada se vide ne samo apsurdne nego dugoročno štetne posljedice za građansku kulturu, politički sustav, lokalne samouprave i državu općenito.

Ako politički sustav i institucije ne omogućavaju da se kroz političke procese i političku odgovornost i opozive maknu onu koji su potpuno moralno i drugačije diskreditirani, pa se pouzdati u kazneno pravosuđe, neki oblik pravosuđa koji će stvar riješiti nekad u budbćnosti – to je strašno za politički sustav. Pravosuđe ne može raditi brzo, niti smije raditi prebrzo, kako se ne bi oštetila ljudska prava.

#related-news_0

Zapravo se nikoga ne bi smjelo dovoditi u poziciju u koju smo mi, odnosno naši političari i vlade, od Sanaderove, preko Milanovićeve do Plenkovićeve – doveli su te jadne ljude koji su na izvršnim pozicijama. Oni misle da su im učinili veliku uslugu, a doveli su ih u veliku napast. Svatko tko je slab propast će u toj napasti i otići će u neki kazneni postupak ili nešto drugo”, rekao je Koprić. 

U slučaju Anite Nosić, načelnice Lovreća koja je kupila stan uz državne poticaje u Zagrebu, iako živi u vili u Lovreću, Koprić smatra da je nije vjerojatno da joj se omakla pogreška. 

“To je doista velika napast. Pitam se što se to u čovjeku mora dogoditi da ne odoli ovakvom zovu prilike i sam ju aranžira. Čini mi se da je riječ bila o jasnoj namjeri da se zaobiđe zakon. Prijaviti prebivalište u Zagrebu, pa se vratiti u svoju općinu znači da znaš točno što radiš – da ti se to nije omaklo”, kazao je.

Je li točno da kompromitirani ljudi biraju takve suradnike koje drže u šaci?

“Moguće da jesmo u takvoj situaicji, premda ne uvijek – i nisu sve situacije jednake. Svi koji žele vladati načinom koji odudara od normalnih demokratskih standarda vole imati ovakve osigurače, uzde kojima drže igrače koji su istureni na pozicijama, a u datom trenutku pritegnuti te uzde kako bi se vidjelo tko je tu zapravo moćniji, iako se često moćni igrači kriju u pozadini.

Bivši ministar zdravstva Milan Kujundžić je bio potpuno svjestan što radi. Time je pokazao da nije zaslužio povjerenje koje je dobio kada je bio ministar, pa ni sve one glasove koje je uspio pokupiti kada se kandidirao za predsjednika”, rekao je Ivan Koprić. 

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.