Glavne poruke Zorana Milanovića građankama i građanima Hrvatske

Vijesti 18. velj 202019:08 > 21:01
Damir Sencar/HINA/POOL/PIXSELL

Zoran Milanović svečano je prisegnuo na Pantovčaku da će dužnost predsjednika obavljati savjesno i odgovorno. U kratkom obraćanju poslao je nekoliko poruka građankama i građanima Hrvatske. Prije nego je postao predsjednik, obnašao je dužnost premijera, a okušao se i u privatnom sektoru. Donosimo Milanovićev politički put i portret te sve detalje inauguracije.

Inauguracija na Pantovčaku

Sve je pratio 41 uzvanik pa i Milanovićeva obitelj, uz posebno emotivnu majku. Emocije i trema bili su vidljivi i kod izabranog predsjednika, jer je odmah na početku ceremonije napravio grešku u protokolu.

Dragačije no prethodnici, peti hrvatski predsjednik prisegnuo je u Svečanom salonu vile Zagorje na Pantovčaku.

Supruga Sanja čitavo vrijeme stajala je uz njega, a dvojica sinova, nećakinja i majka na rubu suza – sjedili su u prvome redu.

Ukupno 41 uzvanik pa i predsjednica u odlasku i suprug, državni vrh, dvojca bivših predsjednika, šef oružanih snaga i Vrhovnog suda te članovi izbornog stožera. Njima i građanima poručio je:

“Ovo je kuća za nas. Za sve nas. Za one koji smo tu, za generacije koje dolaze, za one koji će se vratiti svojoj kući.”

Josipa Lisac otpjevala je himnu na početku ceremonije. A za kraj osobna želja izabranog predsjednika – “Tvoja zemlja” Vice Vukova u izvedbi klape ratne mornarice.

VEZANA VIJEST

Na početku se dogodila i nespretnost. Zoran Milanović požurio se i nije pustio predsjednika Ustavnog suda da najavi prisegu pa ga je na trenutak i zbunio. Također, dok je lijevu ruku stavio na Ustav, desnu je zaboravio podići.

“Malo se izišlo izvan protokola, međutim predsjednik je položio prisegu upravo onako kako je zakon odredio”, komentirao je Miroslav Šeparović, predsjednik Ustavnog suda.

Ovo je kuća za nas. Za sve nas

“Osnaživanje solidarnosti u društvu, pravednija raspodjela nacionalnog bogatstva i suzbijanje klijentelizma, kulture laži i pohlepe glavni su i najučinkovitiji instrumenti u borbi protiv nejednakosti i daljnjeg klasnog i ljudskog raslojavanja i udaljavanja.

Naša Republika treba svakog čovjeka i svaki čovjek u Hrvatskoj mora dobiti priliku da pronađe svoj put i svoje mjesto, da dostojanstveno živi i mirno živi od svog poštenog rada.

Ovo je kuća za nas. Za sve nas. Za one koji smo tu, za generacije koje dolaze, za one koji će se vratiti svojoj kući.

Hvala vam. Živjeli i živjela Republika Hrvatska!”, rekao je u govoru koji možete pročitati OVDJE.

Inauguracija je trajala svega 20 minuta, nakon čega su uslijedila čestitanja. Uzvanici su se povukli na zatvorenu koktel zabavu, a nakon kratke zakuske Zoran Milanović i Kolinda Grabar Kitarović uputili su se u Ured na primopredaju.

#related-news_0

Prije no što su kamere morale napustiti dvoranu za razgovor u četiri oka, komentirali su vrijeme.

Uzvanici su krenuli kućama, a nakon pola satnog razgovora Milanović je ispratio Grabar Kitarović s Pantovčaka. No ne prije no što je izmijenio još jedan poljubac i poklonio joj cvijeće.

Potom se vratio u Ured. Mandat mu službeno počinje u ponoć.

Govor Milanovića i reakcije dužnosnika

Na samom početku bilo je jasno kome se u prvom redu obraća.

“Hrvatska jednako pripada i nezaposlenom tokaru, i prezaposlenom programeru, i potplaćenoj radnici na blagajni i menadžerici u javnom ili privatnom poduzeću”, poručio je Milanović pa progovorio o najdubljoj društvenoj rani – nejednakosti.

Oni koji su ga slušali iz prvog reda Milanovićev se govor dojmio. “Nisam ja to doživio kao kritiku vlade nego poroces važan za demokratski razvoj Hrvatske. Uglavnom je govorio o dosta izmijenjenom svijetu politike“, prokometirao je Jandroković.

#related-news_0

“…drago jer iz ovoga proizlazi da želi ostati političar. Neće samo potpisivati nego će se zalagati za određene vrijednosti”, rekao je Ivo Josipović.

A jedan od problema na kojima će raditi, naglasio je Milanović, je diskriminacija. Ne želi da se građani osjećaju isključeni jer su drukčiji.

Manje formalni detalji inauguracije

Prvi put od hrvatske nezavisnosti inauguracija jednog predsjednika ili predsjednice održala se na Pantovčaku. Ceremonija je bila skromna što se svidjelo ni manje ni više nego HDZ-ovom ministru financija Zdravku Mariću – koji kaže da to šalje dobru poruku javnosti.

Posebno se uredio interijer. U svečanoj prostoriji posebno je dominirao rascvjetani badem. Za cvijetni dizajn bio je zadužen Saša Šekoranja. A sa cvijećem je gospođa Milanović uskladila i svoju odjevnu kombinaciju.

Vidjelo se odmah pri izlasku iz stana u Krajiškoj da je odabrala ružičastu kombinaciju. I njena haljina kao i odjelo Zorana Milanovića su od poznatog hrvatskog proizvođača.

Kolinda Grabar-Kitarović svoj je posljednji put marširala kao vrhovna zapovjednica oružanih snaga u crnoj haljini s bijelim detaljima

Politički put i portret Zorana Milanovića

Od Zrinjevca i Bruxellesa, preko Vlade i Sabora pa sve do Pantovčaka. Za jedne intelektualac ispred svog vremena, za druge neradnik koji nije ostavio ozbiljan trag. Donosimo politički put Zorana Milanovića i sve što je obilježilo njegovu dosadašnju karijeru.

S velikim povratkom dugo se kalkuliralo. On je šutio, rejting je rastao, a objava krajem lipnja više nikom nije bila iznenađenje.

Dvadeset godina ranije mladi pravnik Zoran Milanović učlanio se u SDP. Prethodno se već bio zaposlio u Ministarstvu vanjskih poslova. Legenda glasi da je Ivica Račan na samrti upravo njega predložio za nasljednika, govoreći o mladim snagama.

Premijerski mandat obilježilo mu je uvođenje reda, ali i nedostatak ozbiljnih reformi. Zamjeralo se okretanje od radništva, i prečesto nerealnost i bezosjećajnost.

Simbol za političku štetu bio je Lex Perković kojim je Milanović u ljeto 2013. nakratko spriječio izručenje Josipa Perkovića Njemačkoj. Merkel nije došla na svečanost primanja Hrvatske u Europsku uniju, a prijetile su sankcije

Osim s Europom oko Perkovića, Milanović se svađao i sa susjedima. Nezadovoljan što Srbija sve migrante šalje u Hrvatsku, u jesen 2015. učinio je dotada nezamislivo i zatvorio granicu.

Svađao se Plenkovićem i sa svojima. Pred izbore hvalio se dedom ustašom, a Plenkoviću spominjao majku lekarku. Mnoge je iznenadio i prijedlogom da se zračna luka nazove po Franji Tuđmanu. Nije uspjelo.

Povukao se iz SDP-a i ostavio stranku u kojoj su se sve do nedavno međusobno čerupali. On je otišao u privatni sektorm zaraditi, kako je rekao, ozbiljan novac. No saborske je privilegije uzeo.

Veliki povratak u politiku opravdao je strašću koja je gomilala i najavio put u normalno.

S karakterom koji je za neke novi za neke stari, a svakako nova je prilika za trag u politici u idućih 5 godina.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.