Kajtazi: "Vaučera neće biti, neću dopustiti prozivanje cijele romske zajednice"

Vijesti 24. velj 202017:14 > 17:14
N1

Gost Newsrooma bio je saborski zastupnik romske nacionalne manjine Veljko Kajtazi koji je govorio o problemima romske nacionalne manjine u Hrvatskoj, a osvrnuo se na najave međimurskog župana Matije Posavca koji zagovara vaučere umjesto novca kako bi riješio problem nenamjenskog trošenja socijalne pomoći.

Župan Posavec inzistira da se ne zalaže za mjere protiv romske nacionalne manjine, već protiv onih koji zloupotrebljavaju sustav socijalne pomoći.

“On je zagovarao vaučere svima kada je počela ta rasprava. Institucije, ali i on, znaju koji su problematični. Zašto kažem on? On je okružen Romima kriminalcima, zna ih još bolje jer ih godinama financira tako da im daje određena sredstva, za to postoje dokazi. Jedan banalan primjer je osoba koja nije dobila rješenje kao predstavnik vijeća romske nacionalne manjine u Međimurskoj županiji, on ga financira, a nije dostavio ni izvještaj i to su nam rekli ljudi s kojima radi unutar županije. Mi nemamo legitimnog predstavnika. Vaučera neće biti niti neke drastične radnje, ja i Savez Roma smo protiv onih koji zloupotrebljavaju zajamčenu minimalnu naknadu, no prozivati cijelu romsku zajednicu, kao što to čini župan, to neću dopustiti”, rekao je Kajtazi.

Za njih bi, kaže saborski zastupnik, prihvatljivo rješenje bilo kao i do sada, samo da se provode veće kontrole.

“On je taj koji u medijima proziva cijelu romsku zajednicu na govor mržnje. Jeste li ga pitali je li ikada posjetio romsko naselje? Ja sam u romskim naseljima u Međimurskoj županiji bio više prisutan nego on”.

VEZANE VIJESTI

Kajtazi tvrdi da tvrdnja župana Posavca o tome kako se u Međimurskoj županiji zaposlio velik broj nezaposlenih Roma nije njegova zasluga.

“To nije zahvaljujući njemu, već ulasku u EU. U institucijama Međimurske županije nema ni jednog zaposlenog Roma. Kada ga zaposli, onda ću mu reći hvala i dati najveće priznanje. On nije župan od jučer, više od sedam godina je na funkcijama i nije ništa učinio za pripadnike romske zajednice. Neće ni jednom reći da se pripadnik romske zajednice teško upisuje u srednju školu zbog potvrde o praksi koju ne može dobiti i to je za pripadnike romske zajednice začarani krug.

Romsko dijete se ne može upisati u vrtić jer je takav sustav ako mu roditelj ne radi, a da ne govorim o ostalim problemima. Romska naselja izgledaju kao u 17. stoljeću i na tome moramo raditi. Ako postoje dokumenti, oni se moraju sprovesti. Romska nacionalna zajednica ima nacionalnu strategiju za Rome, imamo akcijske planove, no vi u proračunu morate imati sredstva za to”.

No, kaže Kajtazi, postoje i rijetki primjeri dobre prakse u Hrvatskoj.

“Belišće je dobar primjer, tamo je gradonačelnik zaposlio pripadnika romske zajednice u jedinici lokalne samouprave i to se pokazalo jako dobrim. To je iznimka, no ima još sličnih primjera u manjim mjestima gdje se razvija određena svijest” rekao je Kajtazi i naglasio:

“Mi moramo ići u zapošljavanje i nerazdvajanje. Župan želi rješavati pitanje Roma bez Roma. Organizira Vijeće za prevenciju bez legitimnih predstavnika Roma i nakon godinu dana ta jedinica lokalne samouprave kaže da je to bilo gubljenje vremena. Rome gledaju kao objekt, a navodno žele pomoći romskoj zajednici. Ako joj žele pomoći, neka ju uključe”.

Kajtazi se osvrnuo i na situaciju koja se dogodila prošlog petka u Saboru koji je odgodio glasovanje o 20-ak točaka, među kojima je i zakonski prijedlog koji uređuje popis stanovništva u proljeće iduće godine. Naime, odbijeni su amandmani Kluba manjina kojima se tražilo da se građanima u popisu omogući izjašnjavanje o više materinskih jezika i amandman koji se tiče imenovanja popisivača iz redova manjina. Koliko je eskalacija napetosti među vladajućima dugotrajna, je li to destabilizacija koja bi ubrzala proces parlamentarnih izbora?

Kajtazi kaže, sve će biti jasnije nakon što završe unutarstranački izbori u HDZ-u.

“Moram reći da je sve moguće, nakon 15.03. će se znati puno stvari i čeka se kako će se to završiti, no mislim da su sve opcije otvorene”, kaže Kajtazi i dodaje da je, što se uvjeta tiče, Klub nacionalnih manjina tražio najmanje, no kako je popis stanovništva vrlo bitan za sve nacionalne manjine jer će tako rješavati puno toga, posebno kod romske zajednice.

Kajtazi tvrdi da su do sada zastupnici nacionalnih manjina bili jedinstveni, te da je moguće da se zakonski prijedlog o popisu stanovništva ponovno nađe na glasanju u petak.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.